Χίμκι-Μπάγερν Μονάχου 60-71: Επέστρεψε από το -18 και φουλάρει για playoffs!

Τρομερή η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε μετά το κακό της ξεκίνημα και πήρε τη νίκη (71-60) στην έδρα της Χίμκι.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας απέδειξαν ότι η αρχή δεν είναι πάντα το ήμισυ του παντός κι έφτασαν τις 10 νίκες στη Euroleague, κάνοντας έτσι ένα καθοριστικό βήμα πρόκρισης στα playoffs, την ώρα που η Χίμκι βλέπει τις ελπίδες της να «σβήνουν».

Για ακόμη μια φορά ο Ντέρικ Ουίλιαμς έδειξε ότι… ανεβάζει επίπεδο την Μπάγερν, η οποία έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μέρος. Από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη τύχη από τη στιγμή που τα… έσπασαν έξω από τα 6μ75 (3/21 τρίποντα).

Η εξέλιξη του αγώνα

Η έλευση του Ρίμας Κουρτινάιτις έδειξε να λειτουργεί ευεργετικά για τη ρωσική ομάδα, η οποία έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα με 7/11 σουτ! Κάπως έτσι μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου είχε εξασφαλίσει διαφορά 18 πόντων (28-10).

Σταδιακά, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και βελτίωσαν την άμυνα τους. Καθοριστική παρουσία είχε ο Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους στα πρώτα 15 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Οι παίκτες του Ράντονιτς «ροκάνισαν» τη διαφορά και στην τρίτη περίοδο έκαναν το ξέσπασμα τους και με επιμέρους 17-2, όχι μόνο πήραν το προβάδισμα αλλά βρέθηκαν και στο +7 (53-46 στο 27’). Το συνολικό σκορ στο δεκάλεπτο ήταν 21-10 για την Μπάγερν… Ο Ουίλιαμς είχε μόλις δύο πόντους το συγκεκριμένο διάστημα αλλά τη δουλειά του την είχε κάνει νωρίτερα και πλέον η ομάδα του είχε πολλές λύσεις, με τον Λούτσιτς να είναι πρωτοστάτης.

Επίσης, η γερμανική ομάδα κράτησε τους γηπεδούχους στους 13 πόντους στα πρώτα 16 λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου κι «έχτισε» διψήφια διαφορά (63-53 στο 35’). Το συγκεκριμένο διάστημα η Χίμκι είχε 0/8 τρίποντα και σουτάροντας με 14.3% έξω από τα 6μ75 δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη!

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 40-35, 50-56, 60-71.

Δείτε τα στατιστικά των ομάδων στο gallery...