Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 79-65: «Γροθιά» στο στομάχι

Ο Παναθηναϊκός έκανε κακή εμφάνιση και ηττήθηκε 79-65 από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Ένας κακός Παναθηναϊκός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, άφησε τον Ολυμπιακό και τον Μιλουτίνοφ να κάνουν… ό,τι ήθελαν και έτσι ήταν αναμενόμενο πως το ροζ φύλλο αγώνα θα πήγαινε στους Πειραιώτες. Το τελικό 79-65 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα στο ΣΕΦ, με τους «πράσινους» να κερδίζουν μόνο το τελευταίο δεκάλεπτο και τους γηπεδούχους με τρομερή ευστοχία να φτάνουν ακόμα και στο +21 σε σημεία της αναμέτρησης. Το κακό για τον Παναθηναϊκό είναι πως με τη ήττα αυτή γίνεται δύσκολο το έργο του για πρόκριση στην οκτάδα, την ώρα που ο Ολυμπιακός ανέβηκε ξανά στις πρώτες τέσσερις θέσεις.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν την ενέργεια των δυο πρώτων αγώνων του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο τους, δεν μπόρεσαν να σταματήσουν το… πάρτι που έστησε ο Σέρβος σέντερ στη ρακέτα τους και μοιραία, από τη στιγμή που ήταν τρομακτικά άστοχοι για 35 λεπτά δεν είχαν τύχη στο ματς.