Μπασκόνια – Μπαρτσελόνα 70-77: Φρένο στην... κατηφόρα με τεράστιο διπλό στη Βιτόρια! (photos)

Τεράστια νίκη για τη Μπαρτσελόνα που επικράτησε 77-70 στην έδρα της Μπασκόνια με διαστημικό τον Κέβιν Πάνγκος να κάνει… όργια στο δεύτερο ημίχρονο.

Φρένο στην κατηφόρα έβαλε η Μπαρτσελόνα η οποία μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες στην Euroleague κατάφερε να πάρει μεγάλη νίκη, πολύ σημαντική για την «οικονομία» της διοργάνωσης, στην έδρα της Μπασκόνια. Οι Καταλανοί ήθελαν πολύ τη νίκη, στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού είχαν το προβάδισμα, όμως, χρειάστηκαν ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο για να αντισταθούν στην αντεπίθεση των Βάσκων και να πάρουν τελικά τη νίκη 77-70 που τους «ανεβάζει» στο 6-7.

Η Μπαρτσελόνα ευτύχησε να έχει έναν τρομερό Κέβιν Πάνγκος, αλλά και εμφανώς βελτιωμένη αμυντική λειτουργία σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια της, καθώς ο Καναδός γκαρντ έκανε… πράγματα και θαύματα στο τελευταίο κομμάτι του ματς. Ο Πάνγκος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας τρεις πόντους μόλις και τελείωσε το ματς με 16 πόντους, οι περισσότεροι από αυτούς καθοριστικοί.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67
Basketball Champions League: Στο Βελιγράδι για το... όνειρο το Περιστέρι – Το πρόγραμμα του Final 4