Ζαλγκίρις -Ολυμπιακός 83-75: «Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ» στο Κάουνας (photos)

Ο πολύ καλός Ολυμπιακός του πρώτου ημιχρόνου έδωσε στη θέση του σε μια άλλη ομάδα και γνώρισε την ήττα με 83-75 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας για την 11η αγωνιστική της Euroleague

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε σχεδόν το τέλειο ματς μιας και δεν είχε λάθη όμως στο δεύτερο δεν εμφανίστηκε ο ίδιος κάνοντας μάλιστα 14 λάθη και γνώρισε την ήττα με 83-75 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας για την 11η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και 11 πόντους έκανε το 13-10 στα πρώτα λεπτά του ματς. Μάλιστα ο Τίμα με τρίποντο του έκανε το 24-16 στο 8΄. Το «πάρτι» του Ολυμπιακού από τη γραμμή των 6μ75 συνεχίστηκε και ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 29-18 στο 9΄.  H Zαλγκίρις Κάουνας μπήκε λίγο καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και μείωσε σε 36-29 στο 15΄με δυο βολές του Ουάιτ.

Οι Λιθουανοί συνέχισαν να μειώνουν σε 40-35 με καλάθι του Γκριγκόνις αλλά ο Μιλουτίνοφ με καλάθι πήγε τη διαφορά στο +7 (42-35 στο 18΄). Όμως και πάλι η Ζαλγκίρις με επιμέρους σκορ 5-0 έκανε το 42-40 με καλάθι του Ουλανόβας στο 19΄. Δυο τρίποντα από Στρέλνιεκς και Παπανικολάου έκαναν το 48-40 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν επιθετικά το τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Μιλάκνις έκανε το 48-46 στο 23΄, ενώ ο Καβαλιάουσκας με δυο βολές έφερε το ματς στα ίσια με 48-48 στο 24΄. Ο Τίμα με τρίποντο έκανε το 53-50 για να μειώσει με δυο βολές ο Καβαλιάουσκας σε 53-52 στο 26΄.  Η Ζαλγκίρις μάλιστα πέρασε μπροστά στο σκορ με 60-59 με καλάθι του Ουόλτερς στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.  Μάλιστα η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγε τη διαφορά στο +6 (65-59 στο 31΄) με τρίποντο του Μιλάκνις. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους δρόμους στην άμυνα τους και με πρωταγωνιστή τον Ουόλτερς έκαναν το 70-61 στο 35ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μειώσει στο σκορ (73-66) αλλά ο Γκριγκόνις με τρίποντο στο 37΄έκανε το 76-66.  Το ματς έφτασε και στο 80-69 για τους Λιθουανούς που πήραν τη νίκη που τους πάει στο 5-6, ενώ ο Ολυμπιακός πήγε στο 6-5.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75

Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ