Ζαλγκίρις-Αρμάνι Μιλάνο 83-78: Επιτέλους νίκη στο Κάουνας, με «θηρίο» Ντέιβις!

Με τον Μπράντον Ντέιβις να είναι ασταμάτητος η Ζαλγκίρις πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Κάουνας

Ο Αμερικανός ψηλός έβαλε τους αντιπάλους του στα… καλάθια κι έκανε ρεκόρ καριέρας, σημειώνοντας 27 πόντους με 11/15 δίποντα, ενώ πρόσθεσε 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ! Κάπως έτσι η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε 83-78 της Αρμάνι Μιλάνο και πανηγύρισε για πρώτη φορά στην έδρα της στη φετινή Euroleague. Συγκεκριμένα, μέχρι σήμερα μετρούσε πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς στο Κάουνας.

Στο ξεκίνημα του ο αγώνας είναι ντέρμπι με τα όλα του καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 8 αλλαγές προβαδίσματος και 2 ισοπαλίες, ωστόσο ένα εντυπωσιακό 18-0 των γηπεδούχων τους έστειλε στο +11 (40-29) λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε ότι είναι ιδιαίτερα σκληρή φέτος και μπόρεσε να πλησιάσει πολλές φορές, μειώνοντας ακόμα και στον πόντο (69-68), τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Τα νεύρα του Μάικ Τζέιμς, όμως, τον επηρέασαν και τον οδήγησαν σε κακές επιλογές σε κρίσιμες επιθέσεις, ενώ ο Μίτσοφ αστόχησε σε τρίποντο-ισοφάρισης, όταν το σκορ ήταν 78-75 στο 39’

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 40-31, 60-58, 83-78

Μάρκος Σεφερλής: Στο αεροδρόμιο τα ξημερώματα για να υποδεχθεί τον Ολυμπιακό