Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ρεάλ Μαδρίτης 66-87: «Βασίλισσα» στο Ισραήλ!

Η Ρεάλ πέρασε από την έδρα της Μακάμπι και διατήρησε το αήττητο στο Euroleague.

Οι Μαδριλένοι επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, καθώς επικράτησαν 87-66 της «ομάδας του λαού» στο Τελ Αβίβ κι ανέβηκαν στο 6-0. Οι γηπεδούχοι από την άλλη δεν μπορούσαν να σηκώσουν κεφάλι με τίποτα κι έπεσαν στο 1-5!

Μέχρι το 12ο λεπτό όλα έδειχναν ότι θα δούμε ένα μεγάλο ντέρμπι με τους γηπεδούχους να είναι στο -1 (19-20) αλλά κάπου εκεί ο Κάρολ άρχισε να… βομβαρδίζει από τα 6μ75 (είχε 4/5 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο), την ώρα που ο Αγιόν κυριάρχησε στο «ζωγραφιστό»

Αποτέλεσμα ήταν η Ρεάλ να κάνει επιμέρους 21-2(!) και να φτάσει τη διαφορά στο +20 (41-21) στο 19’, την ώρα που η Μακάμπι πέτυχε μόλις 23 πόντους στο πρώτο μέρος! Η συγκεκριμένη επίδοση είναι η χειρότερη σε συνολικά 190 εντός έδρας ματς που έχει δώσει στη Euroleague.

Η «ομάδα του λαού» κατέβαλε την ύστατη προσπάθεια της να… επιστρέψει στην τρίτη περίοδο αλλά ο Γιουλ ύψωσε απαγορευτικό, σημειώνοντας 14 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο κι ενώ είχε μόλις 3 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 23-41, 44-66, 66-87.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ