Μπαρτσελόνα-Μακάμπι Τελ Αβίβ 74-58: Την «καθάρισε» σε ένα δεκάλεπτο (photos)

Η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους 25-7 στην τρίτη περίοδο κι επικράτησε 74-58 της Μακάμπι Τελ Αβίβ

Για ένα ημίχρονο η αναμέτρηση στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» ήταν ντέρμπι, ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Πέσιτς έδειξαν ποιος είναι το… αφεντικό! Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 25-7 και μετέτρεψαν σε… τυπική διαδικασία την τέταρτη περίοδο, σε μια αναμέτρηση όπου ο Άντε Τόμιτς έγραψε ιστορία. Επίσης, στο πλαίσιο της αναμέτρησης η Euroleague τίμησε τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο

Η «ομάδα του λαού» έμεινε ουσιαστικά στο ματς όσο άντεξαν οι Τζόνι Ο’ Μπράιντ και Άλεξ Τάιους, οι οποίοι είχαν παράλληλα και το δύσκολο έργο να καλύψουν το κενό του τραυματία του Ταρίκ Μπλακ. Επίσης, τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους από τη στιγμή που ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν εμφανώς εκτός αγώνα (2π. με 1/6 σουτ).

Μετά το κακό της ξεκίνημα (0-2), η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τρίτη σερί νίκη και δείχνει ότι φέτος θα παλέψει για τα playoffs, ειδικά από τη στιγμή που η μεγάλη της επένδυση, ο Κρις Σίνγκλετον, δείχνει να προσαρμόζεται σταδιακά. Την ίδια ώρα που η Μακάμπι βλέπει μια ακόμη χρονιά που ξεκίνησε με όνειρα να εξελίσσεται καταστροφικά, καθώς μετράει μόλις μια νίκη στα πέντε πρώτα της ματς.

Δείτε τα δεκάλεπτα και τα πλήρη στατιστικά των δύο ομάδων στο gallery...