Μπασκόνια-Νταρουσάφακα 82-56: Τρείς ήττες πολλές για τους «αγριεμένους» Βάσκους!

Η Μπασκόνια επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague καθώς έκανε περίπατο (82-56) κόντρα στην Νταρουσάφακα.

Τρία ματς χωρίς νίκη ήταν πολλά για τους Βάσκους, η οποίοι είχαν να νικήσουν από την πρεμιέρα, όταν επικράτησαν της Ζαλγκίρις στο Κάουνας. Οι παίκτες του Μαρτίνεθ πανηγύρισαν την πρώτη τους εντός έδρας επιτυχία καθώς «διέλυσαν» 82-56 της Νταρουσάφακα, η οποία ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Το σκορ μετά την πρώτη περίοδο ήταν 16-16 αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα και σημείωσαν πάνω από 20 πόντους στις επόμενες τρεις, έχοντας πρωτοστάτη τον Τόρνικε Σενγκέλια και άξιους συμπαραστάτες τους Πουαριέ και Χίλιαρντ.

Η Μπασκόνια ευστόχησε σε 27/49 δίποντα κι έτσι δεν επέτρεψε να φανεί η αστοχία της έξω από τα 6μ75 (5/23), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δεν θα μπορούσαν πολλά από τη στιγμή που υπέπεσαν σε 20 λάθη!

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι