Πιανιτζιάνι: «Δείξαμε καλή αντίδραση μετά την ήττα από την Ρεάλ»

Στο γεγονός ότι η ομάδα του έπαιξε όπως θα έπρεπε και πήρε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό αναφέρθηκε ο τεχνικός της Αρμάνι Σιμόνε Πιανιτζιάνι

«Είμαστε χαρούμενοι επειδή το να παίζεις εδώ δεν είναι εύκολο. Ειδικά σε αυτή την περίοδο ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλά προετοιμασμένος. Ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει το μομέντουμ, μετά τις δύο νίκες εκτός έδρας. Μίλησα στους παίκτες μου για τον τρόπο που έπαιξαν κόντρα στην Ρεάλ και ο προβάδισμα 15 που είχαν, αλλά και τις 2-3 κακές στιγμές που είχαν.

Είχαμε ευκαιρίες και καλά σουτ, αλλά δεν τα καταφέραμε. Εγώ αυτό που είπα είναι ότι για να γίνουμε μεγάλοι ήταν να δείξουμε αντίδραση και πάθος. Δεν τους είπα να κερδίσουν, αλλά να δείξουν σωστή αντίδραση. Και αυτό έκαναν κόντρα σε μια ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Η αντίδραση και το μέταλλο είναι αυτό που θέλουμε να κρατήσουμε για την συνέχεια.

Στο τεχνικό κομμάτι, στο πρώτο δεκάλεπτο δεν προστατεύσαμε τη ρακέτα μας. Δεχτήκαμε εύκολους πόντους με λέι απ. Αυτό έπρεπε να αλλάξει. Βελτιώσαμε την άμυνα στο πικ εν ρολ και αυτό που είπα στους παίκτες μου ήταν να κρατήσουν την ίδια άμυνα, αλλά να μοιράζουν καλύτερα τη μπάλα. Αυτό κάναμε και αυτό άλλαξε την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου σε μεγάλο βαθμό» επεσήμανε ο Ιταλός τεχνικός.

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος