Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο 75-99: Ανώμαλη προσγείωση!

Ο Ολυμπιακός ήταν κάκιστος κι η Αρμάνι Μιλάνο τον τιμώρησε, επικρατώντας με 99-75 στο ΣΕΦ

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά τα «διπλά» σε Χίμκι και Μπασκόνια εμφανίστηκαν αγνώριστοι κι οι πρωταθλητές Ιταλίας τους έδωσαν ένα καλό μάθημα.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου η ομάδα του Πειραιά «κόλλησε» επιθετικά κι από ένα σημείο κι έπειτα παραδόθηκε στις ορέξεις του Μάικ Τζέιμς και της παρέας του.

Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ έδωσε λύσεις κι ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του, ενώ λύσεις, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, έδωσε κι ο Μίτσοφ. Βέβαια, αυτός που έκανε τη διαφορά μετά την ανάπαυλα κι έδωσε την... ώθηση στους συμπαίκτες του ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος σημείωσε τους 18 από τους 20 πόντους τουστο δεύτερο μέρος.

Επίσης, ο Γκουντάιτις συμμάζεψε τα πράγματα κοντά στο "ζωγραφιστό", εκεί όπου ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μισό του αγώνα, τελειώνοντας το ματς με 30/52 δίποντα. Αντίθετα, έξω από τα 6μ75 τα πράγματα δεν ήταν καλά για τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι είχαν 2/13 τρίποντα.

Επίσης, οι παίκτες του Μπλατ δεν αντέδρασαν σωστά και στην πίεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έκαναν 12 κλεψίματα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες μπήκαν (όπως αναμενόταν) με διάθεση για να τρέξουν, δίνοντας έναν τρελό ρυθμό στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» «χτύπησαν» κοντά στο καλάθι με τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη, ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε κι ο Βεζένκοφ, ερχόμενος από τον πάγκο.

Ο Ολυμπιακός γενικά είχε τον έλεγχο αλλά αυτό δεν αποτυπώθηκε στο σκορ, γιατί ο Μίτσοφ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας τους 13 από τους 24 πόντους της ομάδας του.

Το παιχνίδι έγινε κάπως… άναρχο ελέω του γρήγορου ρυθμού, κάτι που βόλεψε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι εκτελούσαν έξω από τα 6μ75! Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Πιανιτζιάνι μέτρησαν 7/15 τρίποντα και στο 17’ προηγήθηκαν με 44-37!

Με ένα επιμέρους 9-2, το οποίο ολοκληρώθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (46-44 στο 22’), την ώρα που οι πρωταθλητές Ιταλίας έδειχναν να μπαίνουν πολύ «μουδιασμένα» στην τρίτη περίοδο.

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Νέντοβιτς, ο οποίος σημείωσε 9 μαζεμένους πόντους κι έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 58-55. Επίσης, η πίεση των παικτών του Πιανιτζιάνι «βραχυκύκλωσε» την επίθεση του Ολυμπιακού, κάτι παράλληλα τους έδωσε τη δυνατότητα να κάνουν το παιχνίδι τους.

Επίσης, η Αρμάνι βρήκε λύσεις και κοντά στο καλάθι με τον Γκουντάιτις και κάπως έτσι βρέθηκε στο +13 (59-71 στο 28’). Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδας του Μιλάνου πέτυχε 29 πόντους και στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου προηγήθηκε με 79-65 (32’)!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +21 (91-69 στο 36’). Στο υπόλοιπο του αγώνα, πάντως, η Αρμάνι Μιλάνο συνέχισε να κυνηγάει την "100άρα" και μάλιστα ο Τζέιμς ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν επειδή εκτέλεσε επίθεση!

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά στο gallery...