ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Νταρουσάφακα 80-75: Της έβγαλε την ψυχή! (photos)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ζορίστηκε για να νικήσει 80-75 την Νταρουσάφακα και να κάνει το 3-0 στην κανονική περίοδο της Euroleague!

Πολύ πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 80-75 κατάφερε να επικρατήσει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας της Νταρουσάφακα στην Τουρκία. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη για περισσότερο από ένα ημίχρονο… κυνηγούσε στο σκορ την ομάδα του Αχμέτ Τσακί και χρειάστηκε να «σκληρύνει» πολύ την άμυνά της στο τελευταίο δεκάλεπτο κυρίως για να «καθαρίσει» το ματς.

Η Νταρουσάφακα με έναν εξαιρετικό Μάικλ Έρικ να κάνει τα πάντα στο παρκέ, προηγήθηκε 38-31 στο ημίχρονο ενώ διατηρούσε αυτό το προβάδισμα μέχρι και τις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν οι Ρώσοι… σάλπισαν αντεπίθεση. Οι Χίγκινς, Κουρμπάνοφ και Ροντρίγκεθ ήταν κορυφαίοι για την ομάδα του Ιτούδη, που έχασε τα ριμπάουντ (38-37) αλλά είχε περισσότερες ασίστ (12-9) και λιγότερα λάθη (7-10) με αποτέλεσμα να πάρει το ματς και να συνεχίσει με το απόλυτο μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα:

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1