Νταρουσάφακα-Μπουντούτσνοστ 71-63: Έκανε σεφτέ με... θρίλερ (photos)

Η Νταρουσάφακα ζορίστηκε αλλά καθάρισε στο φινάλε την Μπουντούτσνοστ με 71-63

Έσπασαν... καρδιές μέχρι η Νταρουσάφακα να φτάσει στην πρώτη της νίκη (71-63) στη φετινή Ευρωλίγκα κόντρα στην ανταγωνιστική Μπουντούτσνοστ.

Οι Τούρκοι βρέθηκαν στο -11 στην εκκίνηση, αλλά έτρεξαν ένα τρομερό σερί 19-0 στη δεύτερη περίοδο και επέστρεψαν δυναμικά στο ματς πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +3 (39-35).

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα (53-49), όμως, η Μπουντούτσνοστ φαινόταν ότι ετοιμάζει την τελική της αντεπίθεση και το ματς έγινε «ροντέο» στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι Μαυροβούνιοι μπήκαν δυναμικά με ένα επιμέρους 9-2 και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε απίστευτο θρίλερ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Με 1'14'' να απομένει για το φινάλε ο Πέινερς σημείωσε κρίσιμο καλάθι το οποίο πήγε στο +4 την τουρκική ομάδα, που έπαιξε τρομερή άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο με αποτέλεσμα να φτάσει στη νίκη.

Κορυφαίος της Νταρουσάφακα ήταν ο Πέινερς με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 39-35, 53-49, 71-63