ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μπαρτσελόνα 95-75: Την «κατασπάραξε» με το... καλησπέρα! (videos, photos)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε σούπερ πρώτο ημίχρονο, μπλόκαρε την Μπαρτσελόνα και την «αποτελείωσε» 95-75 στην πρεμιέρα της Euroleague

Τις διαθέσεις της με το «καλησπέρα» της φετινής Euroleague έδειξε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Ρώσοι νίκησαν εύκολα την ανανεωμένη Μπαρτσελόνα με 95-75, σε ένα ματς που ουσιαστικά κρίθηκε στο ημίχρονο.

Η ΤΣΣΚΑ «έπνιξε» την «Μπαρτσα» στην δεύτερη περίοδο όπου και έχτισε τη διαφορά της. Από το 21-17 του πρώτου δεκαλέπτου, πάτησε το γκάζι και έτρεξε ένα σερί 10-0 μέσα σε τρία λεπτά, με τους Καταλανούς να παθαίνουν στην συνέχεια ολικό μπλακ άουτ, κάτι που αποδεικνύεται κι από το επί μέρους 30-12.

Όσο κι αν προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο οι «μπλαουγκράνα», που παρουσιάστηκαν πιο ανταγωνιστικοί και μείωσαν στους 9 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, το ματς είχε πάρει το δρόμο του με την ΤΣΣΚΑ να επανέρχεται μετά τη χαλάρωση της και να φτάνει σε μια άνετη νίκη στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ ήταν ο Χίγκινς με 18 πόντους, με τον Ντε Κολό να σταματάει στους 17 και τον Κλάιμπερν στους 13. Από την Μπαρτσελόνα ο Κούριτς είχε 15 πόντους, με τον Ερτέλ να τελειώνει το ματς με 12 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 51-29, 69-58, 95-75

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης στο Gallery:

Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR