«Καθάρισε» ο Γκούντουριτς για την Φενέρ

Με πρωταγωνιστή τον Σέρβο η Φενέρ επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 87-73.

Αν και βρέθηκε 8 πόντους πίσω μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου, η Φενέρ στην 2η περίοδο έκανε ξέσπασμα και στο τέλος έφτασε στη νίκη με 87-73 επί της Mακάμπι.

Πρωταγωνιστής για τους Τούρκους ήταν ο Μάρκο Γκούντουριτς που έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του στην EuroLeague. Ο Σέρβος γκαρντ πέτυχε 23 πόντους που είναι και προσωπικό ρεκόρ καριέρας. Παράλληλα είχε 5/6 τρίποντα, 2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πήρε πάρει τα ηνία (3-9, 4') φτάνοντας στο δεκάλεπτο στο 16-21. Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε στη συνέχεια να ελέγξει το παιχνίδι (32-29, 16') και στο δεύτερο μέρος μπήκε με το πόδι στο γκάζι. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι το τέλος και έφτασαν σε μία άνετη νίκη αφήνοντας πίσω την εντός έδρας ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την περασμένη εβδομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 45-36, 74-56,

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 1 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»