Ευρωλίγκα: Επική… επιστροφή για Φενέρμπαχτσε!

Από του… χάρου τα δόντια γλίτωσαν τα «καναρίνια» του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, παίρνοντας τη νίκη 85-80 επί της Γαλατάσαραϊ για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η «Τσιμ Μπομ» ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και κατάφερε να προκαλέσει πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους και με κρεσέντο έξω από τα 6.75μ. πήρε σημαντική διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο 8 πόντων (27-19). Το σκηνικό δεν άλλαξε και στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να φτάνει τη διαφορά στους 13 πόντους (54-41) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Όμως, τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι Βέσελι και Ντίξον πήραν… μπροστά και με επική άμυνα, η Φενέρ έφτασε στους 2 πόντους τη διαφορά (66-64) και η τελευταία περίοδος ήταν… θρίλερ. Ο Ντίξον ήταν αυτός που έδωσε προβάδισμα (82-80) στα «καναρίνια» με τρίποντο 43 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και στην συνέχεια, οι βολές του Ντατόμε έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 41-54, 64-66, 85-80.

Φενέρμπαχτσε (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 14, Σλούκας 9, Νούναλι 5, Βέσελι 20, Κάλινιτς, Ντίξον 17, Ντουβερίογλου 6, Ντατόμε 14.

Γαλατάσαραϊ (Εργκίν Αταμάν): Μίτσοβ 14, Φιτιπάλντο 5, Τάις 7, Σιλμπ 21, Πλέις 9, Ντάιε, Γκουλέρ 17, Ντίεμπλερ 6, Κοκσάλ 1.

ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR: «Ο δρόμος είναι μακρύς, πάμε μαζί!»