Ευρωλίγκα: Μεγάλο «διπλό» Ερυθρού Αστέρα στην Πόλη!

Την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση πανηγύρισαν οι Σέρβοι, επικρατώντας 85-83 της Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη.

Εξαιρετικό ήταν το παιχνίδι στην Πόλη. Η «Γαλατά» μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πάρει προβάδισμα ακόμα και με 13 πόντους (30-17) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 19-5, πήραν… κεφάλι με 36-35, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στα ίσια (47-47).

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να… χτυπά από την περιφέρεια και έφτασε την διαφορά στο +15 (65-50) όμως οι Τούρκοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, πέρασαν 4 πόντους μπροστά (81-77) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος, όμως οι Σέρβοι εμφανίστηκαν πιο ψυχωμένοι και πήραν τη νίκη, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 47-47, 67-69, 83-85

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σμιθ 4, Πρέλντζιτς, Μίτσοβ 1, Τάιους 19, Τόμπσον 4, Σιλμπ 1, Πλάις 2, Ντέι 24 (4), Γκιουλέρ 4, Ντίμπλερ 4, Ντέντμον 12 (2), Κοκσάλ 8 (1).

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 9, Μίτροβιτς 1, Λάζιτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 23 (4), Τζένκινς 3 (1), Γκούντουριτς 11 (1), Γιόβιτς 14 (1), Κούζμιτς 11, Μπιέλιτσα 10.

New love in town! Αυτό είναι το νέο ζευγάρι της ελληνικής σόουμπιζ!
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο νέος μύθος του παγκόσμιου τένις είναι Έλληνας! (videos&photos)
Για αυτό είναι τεράστιος: Υπόκλιση του Ρότζερ Φέντερερ στον Στέφανο Τσιτσιπά!