Απίστευτος διασυρμός στην Ρωσία για Ολυμπιακό!

Η Χίμκι έκανε μία… χαψιά τον Ολυμπιακό στο πιο κρίσιμο ματς των «ερυθρόλευκων» στο ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκας, καθώς τον διέλυσε 98-66.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πάλεψαν μόνο στην πρώτη περίοδο και στην συνέχεια… εξαφανίστηκαν, καθώς έγιναν έρμαιο στις ορέξεις του «συγκροτήματος» του Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Οι Ρώσοι απέκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση, την στιγμή που οι Πειραιώτες χρειάζονται συνδυασμό αποτελεσμάτων για να καταφέρουν να πάρουν το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Κίμκι ήταν ο Κόπονεν, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα έκανε… σμπαράλια την άμυνα των Πρωταθλητών Ελλάδας, παίρνοντας την σκυτάλη από τον Σβεντ, που είχε πληγώσει τους φιλοξενούμενους στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο 14ο λεπτό του αγώνα, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα δύο πόντων, 31-29, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, οι Ρώσοι πάτησαν… γκάζι και με επιμέρους σκορ 19-5 σε έξι λεπτά, έφτασαν στο 48-36 του ημιχρόνου, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Στο δεύτερο μέρος, δεν άλλαξε τίποτα ή για να ακριβολογούμε, άλλαξε η διαφορά που έπαιρνε συνέχεια η Χίμκι, καθώς έφτασε μέχρι και το +36 (92-58) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» απλά… μάζεψαν την διαφορά και το ματς ολοκληρώθηκε με θρίαμβο των Ρώσων 98-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 48-36, 76-50, 98-66.

Χίμκι (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Κόπονεν 21 (5), Σβεντ 19 (5), Όγκουστιν 18 (10 ριμπ.), Μπουν 9, Χάνεϊκατ 8, Ντράγκιτς 8, Μόνια 7, Ράις 4, Βιάλτσεφ 2, Ιλνίτσκι 2.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14, Σπανούλης 8, Παπαπέτρου 8, Πρίντεζης 8, Γουόρικ 8, Παπανικολάου 7, Χάκετ 5, Αγραβάνης, Στρόμπερι, Όντομ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη, όπως σας την πρόσφερε το Onsports:

Γ’ Εθνική: Αλλαγή στα κριτήρια ισοβαθμίας
Formula 1: Ακυρώθηκε το τουρκικό γκραν πρι, μπαίνει δεύτερο στην Αυστρία
Δουλειά έκπληξη για τον Έκτορ Ραούλ Κούπερ!
Περιστέρι - Προμηθέας 79-90: Iσοφάρισε και όλα θα κριθούν στον «τελικό» της Πάτρας (vid)

Τουρισμός: «Διευκολύνει τα ταξίδια προς Ελλάδα η Γερμανία» - Έφτασαν οι πρώτοι τουρίστες στην Κρήτη

ΕΟΦ: «Μπλόκο» στα σούπερ μάρκετ - Μόνο από φαρμακεία τα self test

Αντιπρόεδρος Κομισιόν: Η Ελλάδα μπορεί να έχει την ισχυρότερη ανάπτυξη στην Ευρωζώνη το 2021

Γλυκά Νερά: «Δεν θα φύγει ποτέ η εικόνα του βρέφους με τη νεκρή μητέρα» - Συγκινεί ο αστυνομικός

ΗΠΑ: Τέλος οι μάσκες για τους πλήρως εμβολιασμένους- Ανακούφιση…και χορός στη Γερουσία (vid)

Έρντογάν όπως... Νέρωνας: Βάζει φωτιά στη Μέση Ανατολή και κηρύσσει τζιχάντ κατά των... απίστων

Survivor: Εκτός νοσοκομείου ο Νίκος Μπάρτζης – Η παρέμβασή του Ατζούν για να μείνει στο παιχνίδι

Ανοίγουν και οι οίκοι ανοχής: Με ανοιχτά παράθυρα, ταυτότητα και χρονόμετρο (pic)