Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ρεάλ Μαδρίτης 90-86

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ υποχρέωσε την Ρεάλ Μαδρίτης στην πρώτη της ήττα στο Top 16 με 90-86 στο Ισραήλ

Η «ομάδα του Λαού» έφτασε τις τρεις νίκες σε πέντε αγώνες του Top 16, ενώ η «Βασίλισσα» παραμένει πάντοτε στην πρώτη θέση του ομίλου με τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν εντυπωσιακοί και σκοράροντας με όλους τους τρόπους προηγήθηκαν 31-23. Ωστόσο από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα το συγκρότημα του Γκάι Γκούντες άρχισε να συνέρχεται και να κυριαρχεί κυρίως στο αμυντικό κομμάτι.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Ίβηρες να προηγούνται με διαφορά οκτώ πόντων (54-46), αλλά το δεύτερο μέρος ήταν μία εντελώς διαφορετική υπόθεση.

Σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» τη διαφορά και μπήκαν για τα καλά στο ματς. Με την βοήθεια και του κόσμου της η Μακάμπι πέρασε μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Το τέλος του αγώνα βρήκε θριαμβευτές τους γηπεδούχους με 90-86.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 17 πόντους κι οκτώ ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φελίπε Ρέγες με είκοσι πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-31, 46-54, 68-69, 90-86

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκάι Γκούντες): Πάργκο 11 (1), Χέινς 17 (5), Σμιθ 14, Ραντλ 6, Τάιους 4, Οχαγιόν, Λάντεσμπεργκ 16 (2), Σχορτσανίτης 17, Αλεξάντερ 5 (1)

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ρίβερς 4, Φερνάντεθ 5 (1), Νοτσιόνι 4, Ματσιούλις 4, Ρέγες 20 (1), Ροντρίγκεθ 5 (1), Αγιόν 13, Κάρολ 7 (1), Γιουλ 11 (3), Μπουρούσης 9, Σλότερ 4

Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του