Ευρωλίγκα: Ρεάλ Μαδρίτης - Εφές Αναντόλου 90-70 (video)

Εντυπωσιακή νίκη επί της Εφές Αναντόλου πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, με 90-70, και κατέκτησε την κορυφή στον Α’ Όμιλο της Ευρωλίγκας.

Επιβλητικοί ήταν οι Ισπανοί απέναντι στην τουρκική ομάδα στο «Barclaycard Center» και με την επιτυχία τους «σφράγισαν» την κορυφή του ομίλου, αφήνοντας τον αντίπαλό τους στη δεύτερη θέση. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σερί 21-9 στην τελευταία περίοδο, «καθαρίζοντας» την κατάκτηση της νίκης κόντρα στους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς που άντεξαν μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (69-61).

Πάντως το ματς ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημά του, καθώς η Εφές ήταν πολύ μαχητική και μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου διεκδικούσε με αξιώσεις το ροζ φύλλο αγώνα που θα της έδινε την πρωτιά. Ωστόσο στα τελευταία δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι πάτησαν το... γκάζι.

Πρώτος σκόρερ για τη «Βασίλισσα» που θα τοποθετηθεί στον όμιλο του Παναθηναϊκού στο Top 16 ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 19 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ (17 π.).

Για τους Τούρκους προσπάθησε ο Στράτος Περπέρογλου ο οποίος στα δώδεκα λεπτά που έπαιξε πρόλαβε να σημειώσει έντεκα πόντους αλλά στη συνέχεια χτύπησε κι αποχώρησε.

Δεκάλεπτα: 25-25, 47-43, 69-61, 90-70

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ρίβερς 10 (2), Φερνάντεθ 17 (2), Νοτσιόνι 4, Καμπάτσο 2, Νοτσιόνι, Ρέγες 12, Αγιόν 10, Κάρολ 10 (2), Γιουλ 6, Μπουρούσης 19 (1).

Εφές Αναντολού (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Μπαλμπάι, Μακ Γκραθ 2, Οσμάν 4, Περπέρογλου 11 (1), Σάριτς 11 (2), Ντρέιπερ, Λάσμε 6, Κορκμάζ 7 (2), Τζάνινγκ 10 (2), Κιλιτσλί 10, Μπιέλιτσα 9.

Ηρακλής: Συμφώνησε με τον Γούλριτζ!
ΠΑΟΚ: Η ευχή του Τζόλη για το πρωτάθλημα και ο Λουτσέσκου (video+photos)
Παναθηναϊκός: Αντίο με ευχές από Εμμανουηλίδη! (Photos)
Ολυμπιακοί Αγώνες: Πρώτος και καλύτερος στον τελικό ο Λευτέρης Πετρούνιας - Η οκτάδα του τελικού

«Καμπανάκι» Γώγου: Αύξηση νοσηλειών κατά 25% ημερησίως - Το «κύμα» σχετίζεται με τη μετάλλαξη Δέλτα

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Σαρωτικός ο Λευτέρης Πετρούνιας στα προκριματικά - Άνετα στον τελικό

Εισαγγελέας για 30χρονο: Για ασήμαντη αφορμή ένιωσε προσβεβλημένος και εξαπέλυσε δολοφονική επίθεση

Τραγωδία στην Καβάλα: Αυτός είναι ο οδηγός της μηχανής - Θα βάφτιζε το βρέφος του σε ένα μήνα

Η Αποκατάσταση της Δημοκρατίας, ο Καραμανλής και το «Boys pray for me»

Ολυμπιακοί Αγώνες: Από τους 250 αθλητές του 1896 στους 11.000 του Τόκιο - Όσα έγιναν σε 125 χρόνια

Ταξίδι στο διάστημα: Μπράνσον και Μπέζος άνοιξαν την όρεξη - Τώρα και γάμοι με εισιτήριο $125.000