Λαμποράλ: «37άρα» Νοτσιόνι στο Παλάου με... Google Glass!

Την τρίτη συνεχόμενη ήττα της μετά από αυτές από Αρμάνι Μιλάνο και Σαραγόσα γνώρισε η Μπαρτσελόνα, αυτή τη φορά από τη Λαμποράλ Κούτσα με 97-86 μέσα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», με τον Αντρές Νοτσιόνι να σκοράρει 37 πόντους φορώντας τα Google Glass κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας του!

Για πρώτη φορά στην ιστορία της Ευρωλίγκας σε έναν αγώνα, παίκτες, προπονητές και διαιτητές, φόρεσαν αυτά τα ειδικά γυαλιά και ο Αργεντινός φόργουορντ των Βάσκων τα εγκαινίασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο με 9/15 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 7/8 βολές για να συγκεντρώσει 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο παίκτης των Καταλανών που τα φορούσε στη δική του προετοιμασία ήταν ο Μαρσελίνιο Χουέρτας, ο οποίος είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για τους «μπλαουγκράνα» ξεχώρισε ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο με 25 πόντους με 4/7 τρίποντα. Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 3 πόντους (0/1 δίποντο, 1/3 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ σε 25:33 λεπτά συμμετοχής. Ο έτερος πρώην άσος του Ολυμπιακού, Τζόι Ντόρσεϊ ήταν άποντος με 6, όμως, ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 15:36 λεπτά συμμετοχής.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν πιο δυναμικά στο ματς και είχαν τα ηνία του αγώνα μέχρι το 52-35 στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο επέστρεψαν από τα αποδυτήρια αλλαγμένοι, έκαναν επιμέρους σκορ 31-10 στην τρίτη περίοδο και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενοι 66-60. Οι «μπλαουγκράνα» δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν ξανά και η Λαμποράλ αύξησε το προβάδισμά της στην τέταρτη περίοδο.

Εδώ αξίζει να αναφερθεί ότι όσο και αν η Μπαρτσελόνα είχε εξασφαλίσει εδώ και αρκετό καιρό την πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας με πλεονέκτημα έδρας δεν δικαιολογείται η πρωτοφανής καθίζησή της το τελευταίο διάστημα σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα αποτελέσματα, το πρόγραμμα και η βαθμολογία της Ευρωλίγκας μέσα από τα στατιστικά του Onsports εδώ.