Η έκπληξη της χρονιάς από τη Ναντέρ

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της μέσα στην έδρα της Μπαρτσελόνα (71-67) βάζοντας «φωτιά» στον πρώτο όμιλο.

Οι Καταλανοί μετά την ήττα στην Κωνσταντινούπολη από τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ υποτίμησαν φανερά τη Ναντέρ και το πλήρωσαν καθώς έπεσαν θύματα σε μία έκπληξη που είναι από τις μεγαλύτερες στην ιστορία της Ευρωλίγκας.

Ποιος θα το πίστευε και ποιος θα το περίμενε. Η Ναντέρ έγραψε ιστορία μέσα στο Παλάου Μπλαουγκράνα και η Μπαρτσελόνα έπεσε θύμα της. Ο Ντεσόν Τόμας αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ των θριαμβευτών οι οποίοι πάντως δεν έπαιξαν εξωπραγματικά στην επίθεση, αλλά είχαν φοβερό αμυντικό πλάνο και σε συνδυασμό με το μπλαζέ ύφος των αντιπάλων τους, εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία που τους δόθηκε κι έκαναν τη «ζημιά».

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησαν με επιμέρους σκορ 20-7. Για την Μπάρτσα που προβληματίζει έντονα ο Άλεξ Αμπρίνες προσπάθησε με 15 πόντους, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου σε 29 λεπτά συμμετοχής πρόσφερε εννιά πόντους κι έξι ριμπάουντ.

Δείτε τι συνέβη στα παιχνίδια της τρίτης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας που διεξήχθησαν την Πέμπτη (31/10):

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 86-60

Μάλαγα - Γαλατάσαραϊ 84-57

Ζαλγκίρις - Στρασμπούργκ 88-64

Μπουντιβέλνικ - Παρτιζάν 74-69

Europa Conference League LIVE: ΠΑΟΚ – Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Volley League: Ματσάρα και μείωσε ο Παναθηναϊκός
ΕΟΚΑΝ: Επιβεβαίωση από FIFA - «Κανένα θετικό δείγμα Έλληνα παίκτη»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Στα προημιτελικά του Barcelona Open – Άντεξε στην πίεση του Μπαένα