Eurobasket U16: Σαρωτική η Εθνική Παίδων στην πρεμιέρα, διέσυρε την Ισπανία
Fiba Official

Τις δυνατότητες που έχει για διάκριση στο Eurobasket U16 στα Σκόπια απέδειξε η Εθνική παίδων, η οποία διέλυσε με 75-47 την Ισπανία στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Από το 2013 είχε να κερδίσει σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος παίδων η Εθνική Ελλάδας την Ισπανία και το έκανε με εμφατικό τρόπο το βράδυ της Παρασκευής στα Σκόπια.

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ήταν καταιγιστική και επικράτησε με 75-47, κάνοντας πρεμιέρα με τον καλύτερο τρόπο και δείχνοντας πως μπορεί να έχει σπουδαίο μέλλον στη διοργάνωση.

Οι Έλληνες παίκτες έβγαλαν από τα πρώτα λεπτά τρομερή ενέργεια στο παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με καλό passing game και σωστές επιλογές άρχισαν να χτίζουν διαφορά. Προηγήθηκαν 24-8 στο πρώτο δεκάλεπτο και έκλεισαν το ημίχρονο στο 38-23. Η τρίτη περίοδος ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη μιας και ξέφυγαν με 52-27 στο 27' και 61-34 στο 29', κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 61-37. Η τέταρτη περίοδος ήταν πλέον διαδικαστική με την Εθνική να φτάνει τη διαφορά και πάνω από τους 30 πόντους, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 75-47.

Από την Ελλάδα, που δεν υστέρησε κανείς, κορυφαίος ήταν ο Γιάννης Μαραγκουδάκης του Περιστερίου (12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ακολούθησε ο Νεοκλής Αβδάλας του Παναθηναϊκού (10 πόντους και 3 ασίστ), με τον Λευτέρη Λιοτόπουλο (ΔΕΚΑ) να έχει 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ και τον Βενιαμίν Αμπόσι (Ολυμπιακός) να προσθέτει 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου τα Σκόπια επικράτησαν 69-62 του Μαυροβουνίου, ενώ η επόμενη αγωνιστική είναι το Σάββατο (13/8), με την Ελλάδα να αντιμετωπίζει τη διοργανώτρια χώρα και να κάνει σημαντικό βήμα για την πρωτιά με νίκη. Στο άλλο ματς η Ισπανία κοντράρεται με το Μαυροβούνιο.