Δεν την… έσκιαξε ο Ντιρκ!

Η παρουσία του πρωταθλητή ΝΒΑερ, Ντιρκ Νοβίτσκι, δεν πτόησε την Εθνική. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου πρόσθεσε άλλη μια καλή εμφάνιση στο ενεργητικό της, επικράτησε της Γερμανίας στο ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο του Μπάμπεργκ με 69-56 και πέτυχε την 2η νίκη της στο διεθνές τουρνουά «BEKO-Supercup».

Ωστόσο, είχε και απώλειες… Στο 28ο λεπτό ο Βασίλης Ξανθόπουλος αποχώρησε τραυματίας, ενώ στο 31ο λεπτό αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο Αντώνης Φώτσης, έπειτα από συμπλοκή με τον Γιαν Γιάγκλα!

Ο τελευταίος  χτύπησε με τον αγκώνα του τον Αντώνη Φώτση (με αποτέλεσμα να ματώσει το μέτωπό του) και στην συνέχεια ο διεθνής φόργουορντ θεώρησε σκόπιμο να «απαντήσει»! Οι διαιτητές έσπευσαν αμέσως να επιβάλουν την τάξη και απέβαλλαν τους δύο παίκτες, στέλνοντάς τους αμέσως (και μέχρι το τέλος του αγώνα) στα αποδυτήρια.

Χάρη στην καλή της άμυνα, αλλά και τις καλές επιθετικές της επιλογές η Εθνική επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της (8-3 στο 5’), δεν μπόρεσε, όμως, να πάρει μια διαφορά ασφαλείας (17-14, στο 10’). Οι οιωνοί, πάντως, ήταν οι καλύτεροι… Με ντάμπλ τιμ κράτησε «χαμηλά» τον Ντιρκ Νοβίτσκι (έβαλε μόλις 6π. στο πρώτο μέρος, ενώ το πρώτο του καλάθι το πέτυχε στο 14’!), ο οποίος επιπλέον φορτώθηκε νωρίς με φάουλ… Στην άμυνα παρέμεινε αποτελεσματική, ο Φώτσης της έδωσε το περιφερειακό σουτ που χρειαζόταν, ενώ παράλληλα κυκλοφόρησε εξαιρετικά την μπάλα, αξιοποίησε στο έπακρο τον Κώστα Κουφό και έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενη με 15π. (28-43).{textlink}

Στην επανάληψη και παρά την ένταση που δημιουργήθηκε ανάμεσα σε Φώτση και Γιάγκλα, η Εθνική συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό… Καλή άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας, η οποία πέρασε στους ψηλούς και πιο συγκεκριμένα στον Γιάννη Μπουρούση, ο οποίος εκτόξευσε την διαφορά στους +20π. 37-57 στο 34ο λεπτό. Στο τελευταίο 5λεπτο η διάθεση των παικτών του Ηλία Ζούρου για άμυνα μειώθηκε και ο Κέιμαν βρήκε την ευκαιρία να μειώσει ελαφρώς τις αποστάσεις (56-69)…

Δεκάλεπτα: 14-17, 28-43, 37-53, 56-69

Γερμανία: (6/17 βολές, 14/32 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 32 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 λάθη):  Μπέντζινγκ 4, Χέρμπερ 3, Χάμαν 6, Σούλτζε, Σάφαρτζικ 9, Όλμπρεχτ, Σβέθελμ 6, Πλέις 2, Κέιμαν 15, Γκίντερ, Νοβίτζκι 11, Γιάγκλα, Βισότσκι, Στάιγκερ

Ελλάδα: (19/23 βολές, 19/41 δίποντα, 4/10 τρίποντ, 38 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 λάθη): Ξανθόπουλος (3 α), Καλάθης 4 (4ρ), Φώτσης 9 (5ρ), Παπανικολάου 4, Μαυροειδής 2, Κουφός 17, Καϊμακόγλου 1 (5ρ), Σλούκας 3, Μπράμος

*Αύριο (21/08, 15.30) η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει το χωρίς νίκη στο τουρνουά, Βέλγιο.

* Η αποστολή θα επιστρέψει αύριο (21/08) το βράδυ από τη Γερμανία και θα συνεχίσει την προετοιμασία της με προπόνηση στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ.

Δείτε πως σας μετέφερε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης το Onsports.gr

{coveritlive}8693aef25c{/coveritlive}

ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1
Λίβερπουλ: Συμφωνία με Σλοτ, αυτός ο αντικαταστάτης του Κλοπ
Euroleague: Ισοφάρισε η Μονακό τη Φενέρμπαχτσε μετά από ντέρμπι