Περιστέρι-Παναθηναϊκός 76-71: "Λίγος" και πάλι, τελικός πρόκρισης στο ΟΑΚΑ

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 76-71: Άνευροι οι "πράσινοι" και χωρίς λύσεις, ηττήθηκαν ξανά στα δυτικά προάστια και με τη σειρά στο 2-2 όλα θα κριθούν σε πέμπτο ματς.

Κατώτερος των περιστάσεων σε ακόμη ένα ματς ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» γνώρισαν την συνολικά τρίτη φετινή τους ήττα στο Περιστέρι απ’ την τοπική ομάδα και 2η στη σειρά των ημιτελικών. Έτσι με αυτό το 76-71 το ζευγάρι θα κριθεί στο πέμπτο ματς που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ. Κάτι που από μόνο του συνιστά επιτυχία για την ομάδα των δυτικών προαστίων.

Το «τριφύλλι» βρέθηκε να χάνει χωρίς να έχει λύσεις σε επίθεση και άμυνα, κυνήγησε να ανατρέψει το αποτέλεσμα, αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος. Μοιραία λοιπόν έφυγε με σκυμμένο κεφάλι απ’ το Περιστέρι.

Κορυφαίος του ματς ο Φρανσίσκο με 24 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ραντάνοφ και 14 ο Μπίλαν. Για τους ηττημένους, ο Γκριγκόνις με 20 έμοιαζε να «παλεύει», ενώ προσπάθησε κι ο Πονίτκα με 10π.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε έχοντας ένα μικρό προβάδισμα, με το 7-13 στο 6’, αλλά κάπου εκεί ήταν λες και… κατέβασε διακόπτη επιθετικά. Σε ένα δίλεπτο ουσιαστικά, το Περιστέρι έκανε σερί 9-0 και πήρε προβάδισμα, φτάνοντας στο δεκάλεπτο με 21-15 υπέρ του.

Οι γηπεδούχοι με δυνατή άμυνα, δημιούργησαν πολλά προβλήματα στον Παναθηναϊκό που δεν μπορούσε να σκοράρει με ευκολία. Η διαφορά έφτασε στους 10 (27-17) στο 14’ και στο 35-21 στο 16’. Το Περιστέρι συνέχισε να έχει ενέργεια στο παιχνίδι του και ο Παναθηναϊκός να μη βρίσκει λύσεις, έτσι έγινε το 39-23 του 17’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-28.

Η διαφορά έπεσε κάτω απ’ τους 10 πόντους στο 41-32, με τον Παναθηναϊκό χωρίς να εντυπωσιάζει να μοιάζει λίγο πιο αποφασιστικός και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι μείωσε σε 51-46 στο 26’, ενώ οι «πράσινοι» έφτασαν στο -4 στο 28’ (57-53). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 59-55.

Το Περιστέρι με 4-0 πήρε μια… ανάσα με την έναρξη της τέταρτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός ξαναβρήκε τον προβληματικό εαυτό του ειδικά στην επίθεση κι έτσι το 67-57 στο 34’ ήρθε φυσιολογικά. Με ένα μικρό σερί 0-5 ο Παναθηναϊκός μπαίνοντας στο τελευταίο τετράλεπτο μάζεψε τη διαφορά, ενώ στο 28’ το σκορ ήταν 69-65. Ο Γκριγκόνις μείωσε στους 2, αλλά με τρίποντο του Φρανσίσκο το Περιστέρι πήρε ανάσα στο τελευταίο λεπτό, φτάνοντας στο 72-67. Ο Ντένμον έκλεψε την μπάλα και με μία εύστοχη βολή έκανε το 73-67 που ουσιαστικά ήταν το τέλος της όποιας ελπίδας για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» μείωσαν μέχρι το 74-71, αλλά με δύο βολές οι γηπεδούχοι έκαναν το 76-71 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 14, Φρανσίσκο 24 (5), Πουλιανίτης, Ντένμον 6, Κασελάκης 9 (1), Κόλμαν 2, Μωραΐτης, Ραντάνοφ 15 (2), Περσίδης 2, Χάμερ 4, Ζούγκρης, Σταυρακόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χρήστος Σερέλης): Παπαγιάννης 9 (1), Μποχωρίδης, Δ. Αγραβάνης 2, Πονίτκα 10, Γκριγκόνις 20 (2), Π. Καλαϊτζάκης 2, Λι 5 (1), Γουίλιαμς 10 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Σαμοντούροφ, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 11.

Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές