Basket League: Επική πρόκριση για το Περιστέρι! (Video)

Basket League: Χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να νικήσει το ανώτερο Περιστέρι την ΑΕΚ (113-99) εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Εκπληκτικό Περιστέρι πήρε επική πρόκριση στα ημιτελικά της Α1, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, σε έναν αγώνα διαφήμιση του μπάσκετ, επικράτησε στη δεύτερη παράταση με 113-99 στο κλειστό των Λιοσίων. Έκανε το 2-0 στη σειρά και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά των πλέι οφ.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» το ματς είτε στην κανονική διάρκεια, είτε στην πρώτη παράταση, αλλά η ΑΕΚ αποδείχθηκε σκληρό καρύδι. Τελικά με κορυφαίο τον Ντένμον που είχε 26 πόντους, τον Φρανσίσκο να ακολουθεί με 22 και τον Χάμερ να βάζει 16, το Περιστέρι προκρίθηκε.

Από τους ηττημένους, ο εκπληκτικός Ουίλιαμς είχε 27 πόντους, 20 ο Λεμάρ και 16 ο Μίτσελ.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά το Περιστέρι έκανε «μαγικό» δεύτερο δεκάλεπτο και κατόρθωσε να προηγηθεί 41-54 στο ημίχρονο. Στο +7 πήγε ήταν η διαφορά των φιλοξενούμενων στο 30’, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος έφτασε στους 10 (75-85). Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και με τον Φλιώνη ισοφάρισε σε 87-87, με τον Φρανσίσκο να χάνει την τελευταία επίθεση.

Στην παράταση το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με το Περιστέρι να χάνει ευκαιρία να πάρει διαφορά νίκης και τον Μίτσελ με 1/2 βολές να ισοφαρίζει σε 96-96. Ο Φρανσίσκο αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ήρθε η δεύτερη παράταση.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι μετά από 2 λεπτά πήραν διαφορά 5 πόντων (99-104) και δεν κοίταξαν πίσω τους, ανεβάζοντας διαρκώς την απόσταση απ’ την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-54, 68-75, 87-87 (κδ), 96-96 (α'παρ), 99-113 (β'παρ).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Λεμάρ 20 (2), Φλιώνης 6, Γιάνκοβιτς 11 (1), Μάιλς 6 (2), Μίτσελ 16, Κόνιαρης, Ξανθόπουλος 3, Οριόλα 5, Μάντσεν 5, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 27 (4).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 12, Φρανσίσκο 22 (5), Ντένμον 26 (4), Κασελάκης 14 (1), Περσίδης 3, Κόλεμαν, Μωραΐτης 5, Πουλιανίτης 7 (1), Χουγκάζ 8 (1), Χάμερ 16.

Ολυμπιακός: «Ερυθρόλευκο» το αεροδρόμιο για την υποδοχή των παικτών που «άλωσαν» την Πόλη (vids)
Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)