Live Streaming Ολυμπιακός-Ιωνικός

Basket League: Παρακολουθήστε την αναμέτρηση Ολυμπιακός-Ιωνικός σε live streaming.

Μετά την αναβολή του αγώνα στο Λαύριο, ο Ολυμπιακός επιστρέφει σήμερα (12/2, 15:45, ΕΡΤ3) στη δράση στη Basket League. Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής θα υποδεχτεί τον Ιωνικό.

Ο Ολυμπιακός προέρχεται από τη νίκη επί του Άρη που ήταν η 14η σε ισάριθμους αγώνες του φετινού Πρωταθλήματος και η 39η συνεχόμενη στο Πρωτάθλημα μετά τις 22 Νοεμβρίου 2021 όταν ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ. Έχει μία από τις έδρες που παραμένουν απόρθητα κάστρα με επτά νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Ως γηπεδούχος ο Ολυμπιακός έχει την καλύτερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα αφού σημειώνει 94,71 και δέχεται πόντους 68 πόντους.

Ο Ιωνικός προέρχεται από τη νίκη του επί του ΠΑΟΚ mateco, που ήταν η τέταρτη του στη φετινή Basket League. Μακριά από τη Νίκαια μετράει ωστόσο, επτά ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Ως φιλοξενούμενος δέχεται 10 περισσότερους πόντους από εκείνους του εντός έδρας παθητικού του (93,28 έναντι 83,12).

Η ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο Ιωνικός ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο (43-50) όμως ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα του πρώτου γύρου, πριν φτάσει στη νίκη με 107-81 μέσα στη Νίκαια. Είχε κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοφ που τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και απόλυτη ευστοχία (6/6β, 6/6δ, 2/2τρ) ενώ ο Αϊζάια Κάνααν είχε 15 πόντους. Για τον Ιωνικό καλύτεροι ήταν οι Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (20π, 4ρ, 3ασ, 3κλ) και Νταντέ Χόκινς (17π, 5ρ).

Η περσινή σεζόν ήταν η πρώτη στην οποία οι δύο ομάδες συνυπήρξαν στην Basket League. Στο ματς του ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 109-65 (Σάσα Βεζένκοφ 16π, 6ρ, 3ασ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης 15π, 3/3δ, 3/5τρ, 7ασ. – Γιουτζίν Τζέρμαν 13, Γιάννης Αθηναίου 11π, 7ασ).

Συνοπτικά οι αριθμοί αυτών των αγώνων...