Basket League: Σπουδαία νίκη η Καρδίτσα επί του Περιστερίου (Video)
Intime

Basket League: Με 86-80 νίκησε η Καρδίτσα το Περιστέρι παίρνοντας αποτέλεσμα που μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο στη «μάχη» για την παραμονή.

Κάνοντας εκπληκτικό φίνις στο ματς, η Καρδίτσα επικράτησε 86-80 του Περιστερίου παίρνοντας σημαντική νίκη. Κάνοντας ανατροπή και δείχνοντας αποφασισμένη για να μη «λυγίσει».

Αυτή ήταν η 3η νίκη των Θεσσαλών, με το Περιστέρι να γνωρίζει την 7η ήττα του, η οποία μπορεί να του στοιχίσει στην προσπάθεια για την 3η θέση. Κορυφαίος ήταν ο Γκάλινατ με 24 πόντους, ο Πρίντζετ πρόσθεσε 20 και ο Γκάμπροβσεκ 17. Για τους ηττημένους ο Μπίλαν είχε 17π., ο Ντένμον 13 και ο Φρανσίσκο 13.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε το Περιστέρι να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων (16-24) όντας καλύτερο στο παρκέ. Η Καρδίτσα αντεπιτέθηκε στη δεύτερη περίοδο και πέρασε μπροστά κλείνοντας το ημίχρονο με 41-37.

Με τον Γκάλινατ να είναι εκπληκτικός οι γηπεδούχοι παρέμειναν στο προβάδισμα. Στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου το Περιστέρι αντέδρασε και πέρασε μπροστά. Φτάνοντας στο +7 του 30’ (60-67).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο και γρήγορα μείωσαν στον πόντο. Στο 36’ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 77-76 και στο ντέρμπι που συνεχίστηκε πήραν ουσιαστικά διαφορά στο 39’ με 84-78. Έτσι οδηγήθηκε το ματς στο 86-80 και στη σπουδαία νίκη της Καρδίτσας.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Έβανς 7, Αγραβάνης Γ. 4, Γκιουζέλης 5 (1), Ουέστ 4 (1), Γκάλινατ 24 (3), Πρίτζετ 20 (2), Πίτερς, Αθηναίου 2, Γκαμπρόφσεκ 17 (3), Σαρικόπουλος 3, Πεφάνης

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 17, Φρανσίσκο 13 (3), Ραντάνοφ 11 (1), Ντένμον 13, Κασελάκης 6, Κόουλμαν, Μωραϊτης 9 (1), Χουγκάζ, Χάμερ 11

Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!
Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι Τελ Αβίβ: Στο «ηφαίστειο» του ΟΑΚΑ το Game 1 των playoffs - Το πρόγραμμα
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Η στιγμή της προσωρινής διακοπής - Έπεσε μπουκάλι στο κεφάλι του Μπέλλου