Basket League: Συνεχίζει το σερί ο Προμηθέας
Intime

Basket League: Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τον Προμηθέα που επικράτησε 76-66 της Καρδίτσας – Κορυφαίος με 18π. ο Κουλμπόκα.

Ασταμάτητος μοιάζει τον τελευταίο καιρό ο Προμηθέας. Η ομάδα της Πάτρας πήρε την 5η συνεχόμενη νίκη της στην A1 και «σκαρφάλωσε» στην 3η θέση μαζί με το Περιστέρι. Για να το πετύχει αυτό, επικράτησε 76-66 της ουραγού Καρδίτσας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κουλμπόκα με 18 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σίμπσον με 14 και ο Χογκ με 13, ενώ στους 11 σταμάτησε ο Κάουαν. Για τους φιλοξενούμενους, 17 είχε ο Γκάλινατ και 12 ο Αγραβάνης.

Οι φιλοξενούμενοι ξάφνιασαν στην αρχή της αναμέτρησης, διατηρώντας προβάδισμα και «κλείνοντας» την πρώτη περίοδο με υπέρ τους 20-14. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 8 στη δεύτερη περίοδο, επίπεδα στα οποία ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο (27-35).

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Προμηθέα αποφασισμένο και με ενέργεια. Η Καρδίτσα μέχρι το 27’ είχε προβάδισμα, αλλά σε τρία λεπτά οι Πατρινοί με εξαιρετικό Κουλμπόκα, πήραν προβάδισμα 58-51. Η διαφορά έφτασε στους 10 στην τελευταία περίοδο, η Καρδίτσα «μάζεψε» την απόσταση στους 5, αλλά παρά τις προσπάθειες των Θεσσαλών ο Προμηθέας επικράτησε 76-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 11, Μουράτος, Σίμπσον 14 (2), Χογκ 13, Κουλμπόκα 18 (2), Κοντίτ 6, Τσαϊρέλης 2, Γκίκας 6 (1), Τόμασον 6.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Έβανς 9, Αγραβάνης 12, Γκιουσέλης 3 (1), Γουέστ 6 (2), Γκάλινατ 17 (3), Πριτζέτ 8, Πίτερς 4, Αθηναίου 4, Γκάμπροβσεκ 3 (1), Σαρικόπουλος.

Ρέντη: Βρέθηκαν χρήματα σε λογαριασμούς συγγενών των συλληφθέντων που δεν μπορούν να δικαιολογηθούν
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα