Basket League: Επιστροφή στις νίκες για Περιστέρι (Video)
Intime

Basket League: Δύσκολα το Περιστέρι επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας με 75-69 – Κορυφαίος ο Μπίλαν με 16 πόντους.

Η επιστροφή στις νίκες δεν ήταν εύκολη για το Περιστέρι. Ο Απόλλων Πάτρας αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι» και ταλαιπώρησε ιδιαίτερα την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Η οποία και κατόρθωσε να επικρατήσει τελικά με 75-69, έχοντας για κορυφαίο παίκτη της τον Μπίλαν με 16 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Φρανσίσκο με 14, ο Κασελάκης με 11 και ο Μωραϊτης με 10.

Έτσι το Περιστέρι πέτυχε την 9η νίκη του στη φετινή Α1, έχοντας ρεκόρ 9-6. Την ίδια ώρα ο Απόλλων Πάτρας έχει 3-12, παρά την καλή του παρουσία στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Η ομάδα της Πάτρας με εξαιρετικό Ντέιβις προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-25. Το Περιστέρι επέστρεψε και ισοφάρισε, ενώ πήγε με μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (41-38).

Η διαφορά μεγάλωσε στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας σε διψήφια επίπεδα και κλείνοντας την περίοδο με 64-53. Οι Πατρινοί αντέδρασαν και «μάζεψαν» την απόσταση στους 5 στην τελευταία περίοδο, όμως το Περιστέρι κρατήθηκε στο προβάδισμα και τελικά επικράτησε 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-38, 64-53, 75-69.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 16, Φρανσισκό 14 (1), Φύτρος, Ντένμον 5 (1), Κασελάκης 11 (1), Μωραΐτης 10 (2), Ραντάνοφ 7 (1), Πουλιανίτης 2, Περσίδης 4 (1), Χάμερ 6, Ζουγκρης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 16 (2), Ντέιβις 20 (3), Μπόγρης 4, Φιλιππάκος 9 (1), Καράμπελας 4, Βερτς 9, Σίλα 7, Μαστρογιαννόπουλος, Κογιόνης

Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη