Άρης - Κολοσσός 68-74: Κατσίβελης και Ντίξον «χάλασαν» τη γιορτή στο Αλεξάνδρειο (video+photos)

Σπουδαία νίκη στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο επί του Άρη πέτυχε ο Κολοσσός για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

Με τους Κατσίβελη και Ντίξον να πετυχαίνουν από 19 πόντους ο Κολοσσός Ρόδου έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από το Αλεξάνδρειο κόντρα στον Άρη, ο οποίος υποχρεώθηκε στην 4η φετινή του ήττα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της, προηγήθηκε με 13-22 και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων, άντεξε στην 4η περίοδο και πανηγύρισε την 4η νίκη της στη Basket League.

Σε έναν αγώνα που σημαδεύτηκε και από τον σοκαριστικό τραυματισμό του Ιορδάνου.

Από τα πρώτα λεπτά ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο και «έχτισε» μια σημαντική διαφορά (13-22, στο 10’). Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης αύξησε την πίεσή του και δεν επέτρεψε στους Ροδίτες να ξεφύγουν περαιτέρω, πλησιάζοντας στους 3 πόντους (32-35) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ντίξον και Κατσίβελης ήταν εκείνοι που έκαναν τη διαφορά για τους Ροδίτες, ενώ για τους γηπεδούχους οι κακές επιλογές στην επίθεση (7/23 δίποντα, 5/16 τρίποντα) δεν τους επέτρεπαν να πάρουν προβάδισμα.

Παρ’ ολ’ αυτά, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφερε το ματς στα ίσια (41-41) λίγο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Σανόγκο, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με μακρινά σουτ των Ντίξον και Όσμπορν (41-47, 26'40").

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (51-60) 3'26" πριν το φινάλε, όμως ο Άρης έτρεξε ένα 6-0 για να πλησιάσει εκ νέου (57-60, 37'49"). Ντίξον και Κατσίβελης έβαλαν δύο μεγάλα μακρινά σουτ και διαμόρφωσαν το 61-69 για τον Κολοσσό «κλειδώνοντας» τη νίκη για την ομάδα της Ρόδου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Κωνσταντινίδου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-22, 32-35, 46-49, 68-74.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 6 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 12 (7 ριμπάουντ, 4 λάθη) , Τολιόπουλος 9 (1/5 τρίποντα) , Νότε 9, Νετζήπογλου (3 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ 1, Σανόγκο 12 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σχίζας, Καββαδάς 6 (5 ριμπάουντ), Φίλλιος, Σιδηροηλίας, Χάγκινς 13 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Όσμπορν 8 (2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόφι, Κατσίβελης 19 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μορέιρα 5 (11 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χρυσικόπουλος 4 , Ντίξον 19 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ιορδάνου, Τιγκ 8, Κένταλ 5 (1), Χατζηδάκης 6 (3 ριμπάουντ).