Basket League: Όσα έγιναν στην πρεμιέρα - Τα highlights και το πρόγραμμα της Κυριακής (09/10)
EUROKINISSI

Δείτε όσα συνέβησαν στους αγώνες του Σαββάτου (08/10) στην Basket League

Μετά το Basketball Champions League, ξεκίνησε με νίκη και στη Basket League το Περιστέρι bwin καθώς επικράτησε με 85-77 του ΠΑΟΚ mateco. Με εξαιρετικές άμυνες το Περιστέρι bwin κατάφερε να φτάσει σε εύκολους πόντους στην πρώτη περίοδο και επιθετική αιχμή τον Μάρκους Ντένμον προηγήθηκε με 19-13 του ΠΑΟΚ mateco. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς στη δεύτερη περίοδο όπου πήραν προβάδισμα με οκτώ πόντους διαφορά (31-23). Από τα μέσα του δεκαλέπτου οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ισορρόπησαν το ματς αφού περιόρισαν τα λάθη τους και βρήκαν λύσεις στην επίθεση. Ο «δικέφαλος» του Βορρά έκανε επιμέρους σκορ 29-25 με πρώτο σκόρερ τον Τζέιλεν Χαντς που είχε 14 πόντους, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στ’ αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (44-42).

Ευστοχώντας σε δύο συνεχόμενα τρίποντα στην παράταση, ο Ιωνικός έκαμψε την αντίσταση του Κολοσσού H Hotels επικρατώντας, στη Νίκαια, με 89-84 για την 1η αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα της Ρόδου, νωρίτερα, είχε κάνει την ανατροπή στο τέλος της κανονικής περιόδου με τον Γιαννόπουλο στέλνοντας το παιχνίδι στο εξτρά πεντάλεπτο. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ είχε συμπαραστάτες τους Ντιόντε Χόκινς (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Ντιέγκο Κάπελαν (17 πόντοι) και Βαγγέλη Μάντζαρη (6 π[όντοι, 8 ασίστ). Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 19 πόντους ενώ ο Γιανίκ Μορεϊρά είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μαλίκ Οσμπορν 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στην 31η Basket League. Η ομάδα της Πάτρας στο εναρκτήριο παιχνίδι της νέας σεζόν επικράτησε με 90-80 εκτός έδρας επί του Λαυρίου Megabolt σε μία αναμέτρηση με καλό ρυθμό που πήγε υψηλό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ενώ όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, βρήκαν τις λύσεις ώστε να φτάσουν στην επικράτηση. Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα πέτυχε το πρώτο double double της χρονιάς τελειώνοντας το παιχνίδι με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ 20 πόντους είχε και ο Αντονι Κάουαν, ενώ ο Τρέβις Σίμπσον σημείωσε 15 πόντους. Για την ομάδα του Λαυρίου, ο Σάβιον Φλαγκ ήταν επίσης «διπλός» με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ οι Πέτρος Γερομιχαλός και Αρ Τζέι Κόουλ είχαν από 16 πόντους.

Δείτε στην gallery το πρόγραμμα της Κυριακής (09/10) για την 1η αγωνιστική της Basket League

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ