Λάρισα-Προμηθέας Πατρών 88-84: Ανατροπή στη Θεσσαλία και 2-0 με λυτρωτή Μούντι (video)
INTIME

Η Λάρισα έδειξε χαρακτήρα, πήρε το «θρίλερ» στο κλειστό της Νεάπολης κι έγραψε το 2-0 επί του Προμηθέα στον δεύτερο μικρό τελικό της Basket League.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έπαιξε με τη φωτιά, είδε τον Προμηθέα να προπορεύεται με διψήφιες διαφορές μέχρι και το +21 στο 16', ωστόσο με επιμονή κατάφερε να πλησιάσει και στο τέλος να πανηγυρίσει τη δεύτερη σερί νίκη στους μικρούς τελικούς της Basket League για να τη φέρει αγκαλιά με την τρίτη θέση.

Ο Στέφαν Μούντι (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μάριν Μάριτς (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ) να κάνει επίσης σπουδαία δουλειά κοντά στο καλάθι. Για τον Προμηθέα, το ρεκόρ καριέρας του Γιώργου Τανούλη (19 πόντοι) δεν έφτανε, όπως επίσης τα 6/7 τρίποντα που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Κοντά στο σκορ έμειναν οι Θεσσαλοί στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου στο κλειστό της Νεάπολης. Παρότι, ο Προμηθέας διατηρούσε ισχνό προβάδισμα μετά το 2-0, οι γηπεδούχοι με τον Καράμπελα βγήκαν και πάλι μπροστά (15-14). Ωστόσο, μετά την ισοφάριση και το προσπέρασμα του Αγραβάνη μετά από ένα ζευγάρι εύστοχων βολών (15-16), ακολούθησε κατάρρευση στην άμυνα των παικτών του Φώτη Τακιανού. Η Λάρισα δέχτηκε 21 πόντους σε ένα πεντάλεπτο, όταν σκόραρε μόλις 4 με αποτέλεσμα να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-36.

Μέχρι το 13ο λεπτό της αναμέτρησης Φόστερ και Τανούλης αύξησαν η διαφορά στο +19 για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ο Χάντσον είχε απαντήσεις και κρατούσε κοντά στο σκορ τη Λάρισα. Ο Προμηθέας με νέο επιθετικό ξέσπασμα στο 16’ εκτόξευσε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +21 (30-51), όμως μέσα σε 4’ πριν το ημίχρονο με εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση η αντίπαλος μείωσε για το 45-53.

Επιστρέφοντας στο παρκέ το μομέντουμ ανήκε στους γηπεδούχους και το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον χωρίς να αφήσουν τον Προμηθέα να ξεφύγει και πάλι σε διψήφιες τιμές. Οι δυο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ και ένα λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου ήρθε η ισοφάριση (71-71) από τον Καράμπελα. Γκίκας και Χάντσον έφεραν νέα ισοπαλία στο 73-73 με τον Σίμπσον να κάνει το 73-75 στο 30ο λεπτό.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο τελευταίο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο με πέντε ισοπαλίες μέχρι το φινάλε. Ένα λεπτό πριν τη λήξη η Λάρισα έστειλε τον Φόστερ στη γραμμή των βολών, για να ευστοχήσει στη μία για το 83-84.  Μετά από «μάχες» στο παρκέ ο πάντα επικίνδυνος Μούντι ευστόχησε σε μία τρίποντη «βόμβα» για το 86-84. Ο Γκίκας έκανε φάουλ στον Χάντσον, ο οποίος ευστόχησε στο ζευγάρι των βολών για το τελικό 88-84 και το 2-0 στον δεύτερο μικρό τελικό της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84