Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Άρης 109-79: Μπήκε αφηνιασμένος στα play offs (video+photos)

Ο Παναθηναϊκός αποζημίωσε τον κόσμο που πήγε στο ΟΑΚΑ με μια χορταστική παράσταση κόντρα στον Άρη και έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά των play offs.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την προσπάθειά του στα φετινά play offs με το... πόδι στο γκάζι και έκανε το 1-0 κόντρα στον Άρη στο ΟΑΚΑ.

Με επιθετική πολυφωνία (Παπαπέτρου 19 πόντοι, Νέντοβιτς 15, Ουάιτ 16, Μποχωρίδης 12, Μέικον 10, Παπαγιάννης 10) εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (80% στα δίποντα και 48,3% στα τρίποντα), τον Πέιτον Σίβα να σπάει το ρόδι επιθετικά (11 πόντοι με 3 τρίποντα) και να δείχνει βελτιωμένος όσο περνάει ο καιρός, αλλά και με εξαιρετική αμυντική προσήλωση για μια ακόμα φορά (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, καθώς μετά το παιχνίδι άνοιξε) έφτασε εύκολα στη νίκη με 109-79.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έδειξε και πάλι τη διάθεσή της να τρέξει μετά από κάθε καλή άμυνα, έχοντας 25 πόντους από αιφνιδιασμό (τους 18 στο πρώτο ημίχρονο), αλλά και πολύ καλή δημιουργία με 29 ασίστ (με μόλις 7 λάθη).

Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στη Θεσσαλονίκη, όπου την Τρίτη (24/5, 19:30) ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της σειράς Κολοσσός-Λάρισα (έκαναν το 0-1 στη Ρόδο οι Θεσσαλοί).

Η εξέλιξη του αγώνα

Με απόλυτη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση το "τριφύλλι" κατάφερε να «καθαρίσει» το παιχνίδι και να κάνει το 1-0 ουσιαστικά από την πρώτη περίοδο. Μετά το αρχικό 7-4 οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 15-0 μέσα σε 4 λεπτά, ενώ στη συνέχεια προηγήθηκαν και με +24 (32-8), με τους Παπαπέτρου, Ουάιτ και Μέικον να κάνουν ότι θέλουν επιθετικά και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-13.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός στην επίθεση, αλλά με εξαιρετική προσπάθεια στην άμυνα έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 30 πόντους (50-20) για να κλείσει το ημίχρονο στο 52-24. Με την ομάδα του Γιώργου Βόβορα να έχει τρομερά ποσοστά ευστοχίας και συγκεκριμένα 81% στο δίποντο (17/21) και 38,5% στο τρίποντο (5/13).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει με τρία σερί τρίποντα, αλλά με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να έχει 14 πόντους στην τρίτη περίοδο και να αποθεώνεται από τον κόσμο και τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες οι «πράσινοι» βρέθηκαν και στο +34 (80-46), λίγο πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου (80-49).

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, αλλά όχι για τον Γιώργο Βόβορα που δοκίμασε πρόσωπα και σχήματα. Ο Πέιτον Σίβα πέτυχε τους πρώτους του πόντους στο τρίτο του παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό και τον Λευτέρη Μαντζούκα να κάνει καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο Λευτέρης Μποχωρίδης έφτασε τους 12 πόντους με 4 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 34-13, 52-24, 80-49, 109-79