Κολοσσός-Λάρισα 63-71: Μπρέικ στη Ρόδο - Έκαναν το πρώτο βήμα οι Θεσσαλοί

Η αυλαία στα playoffs της Basket League άνοιξε στη Ρόδο με τον Κολοσσό να υποδέχεται τη Λάρισα που πέτυχε το μπρέικ μακριά από την έδρα της

Την ανατροπή πέτυχαν στη Ρόδο οι παίκτες του Φώτη Τακιανού για το 1-0 κόντρα στον Κολοσσό με 63-71 και πλέον χρειάζονται ακόμη μία νίκη για την πρόκριση στην επόμενη φάση της Stoiximan Basket League.

O Moύντι ήταν εξαιρετικός για ακόμη μία αναμέτρηση με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Κρουμπάλι ακολούθησε με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ για το ντάμπλ-νταμπλ.

Από πλευράς Κολοσσού, τρεις παίκτες του Ηλία Καντζούρη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τους Ουίλιαμς, Ποτ και Μαργαρίτη να έχουν ο καθένας από 11.

Ο αγώνας

Δυναμικά ξεκίνησαν οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη στην πρώτη δοκιμασία των playoffs, για να προηγηθούν με 7-0 στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης στο κλειστό της Καλλιθέας. Οι φιλοξενούμενοι άργησαν να αντιδράσουν, ωστόσο βρήκαν λύσεις από την «τριάδα» Κρουμπάλι, Μούντι και Μπέρζινς για να μειώσουν στους 3΄στο πρώτο πεντάλεπτο (13-10 στο 5’). Με ρεσιτάλ τριπόντων έκλεισε το δεκάλεπτο και στις δυο πλευρές του παρκέ με τον Κολοσσό, ωστόσο να έχει χτίσει μία διαφορά 9 πόντων (28-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πέντε αναπάντητοι πόντοι των Θεσσαλών έφεραν τη διαφορά στους τέσσερις, ενώ λίγο αργότερα έπεσε στους δυο (30-28 στο 13’), για να γίνει το ματς ντέρμπι. Ο Κρουμπάλι ευστόχησε για δυο για να φέρει το ματς στην απόλυτη ισορροπία, ενώ ακολούθησε φεστιβάλ «αστοχίας» και στις δυο πλευρές του παρκέ για το 36-31 του ημιχρόνου και το ισχνό προβάδισμα των γηπεδούχων.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Κολοσσός διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το 26’ όταν και η Λάρισα πλησίασε επικίνδυνα με 46-43. Ο Τσαΐρέλης έφερε το ματς και πάλι στην ισοπαλία (48-48). Το ντέρμπι παρέμεινε μέχρι το τέλος με τον Κολοσσό να είναι στο +3 (53-50).

Το τελευταίο δεκάλεπτο έγινε η ανατροπή στη Ρόδο με τη Λάρισα να ανεβάζει στροφές την πιο κρίσιμη στιγμή και να παίρνει τον ηνία του ματς. Ο Κολοσσός έχασε την συγκέντρωση του δε βρήκε λύσεις στην επίθεση και επέτρεψε στην ομάδα του Φώτη Τακιανού να πετύχει το μπρέικ στη Ρόδο για το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 36-31, 53-50, 63-71

Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Μάικ γύρισε σπίτι του…
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»