Απόλλων Πατρών-Άρης 74-73: Ανατροπή στην Πάτρα - Με Παναθηναϊκό στα playoffs ο «Αυτοκράτορας»

Σε ήττα υποχρέωσε τον Άρη ο Απόλλωνας στο «φίνις» της κανονικής διάρκειας της Basket League

Ο Άρης έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του και παρότι έχει «σφραγίσει» τη συμμετοχή του στα playoffs η ήττα τον φέρνει αντιμέτωπο με τον Παναθηναϊκό στην επόμενη φάση της Stoiximan Basket League.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με +4 30" δευτερόλεπτα για τη λήξη, ωστόσο ο Σίμονς πέτυχε το νικητήριο τρίποντο για τους Αχαιούς στα 4’’ και έστειλε έβδομους τους Θεσσαλονικείς.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μήτρου-Λονγκ με 23 πόντους και 5/7 τρίποντα). Ακολούθησαν οι ΜακΛιν (18 πόντοι) και Ντέιβις (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Στο 8-16 ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο η ομάδα του Βετούλα, που τερμάτισε στην 11η θέση κι έκλεισε με ιδανικό τρόπο τη σεζόν.

Από την άλλη, για τον Άρη ξεχώρισαν οι Τζούστον (25 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Κάουαν (15 πόντοι, 12 ασίστ) και Κέλι (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Ο αγώνας

Με νευρικότητα ξεκίνησαν και οι δυο ομάδες στο κλειστό της «Περιβόλας» με το φεστιβάλ...αστοχίας να φέρνει το σκορ στο 10ο λεπτό στο παιδικό 9-10.

Στη συνέχεια, Ντέιβις και Μήτρου-Λονγκ για τους γηπεδούχους, Κάουαν και Τζούστον για τους φιλοξενούμενους πήραν μπρος χωρίς ωστόσο να διαμορφώνεται προβάδισμα άνω των πέντε πόντων υπέρ των Αχαιών με τον Άρη να τους φτάνει διαρκώς, για να πάνε στα αποδυτήρια στην απόλυτη ισορροπία (29-29).

Μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο ο Νετζήπογλου με δυο εύστοχες βολές έφερε μπροστά τον «Αυτοκράτορα», χωρίς όμως να κρατήσει για πολύ, αφού ο Απόλλωνας πέτυχε ένα σερί 6-0 για να προηγηθεί με 4 (35-31 στο 14’). Με συνεχόμενα τρίποντα οι παίκτες του Βετούλα έφτασαν τη διαφορά τους στην ύψιστη τιμή της και το +7, οι Θεσσαλονικείς μείωναν διαρκώς αλλά ο Τσαλμπούρης έκανε το 53-46 στο 30ο λεπτό στην Πάτρα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς μέχρι και το +8 αλλά ο ‘Αρης δεν το έβαλε κάτω κι επέστρεψε δυναμικά όχι μονο για να πλησιάσει αλλά να πάρει και το προβάδισμα (61-62 στο 35’). Οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να πλησιάζουν στη νίκη, όταν το τρίποντο του Κάουαν στα 31΄΄ τους έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων (73-69), αλλά ο Απόλλων πέτυχε στο τέλος την ανατροπή. Ο Μήτρου-Λονγκ μείωσε με δύο βολές, ο Τζούστον έκανε λάθος και ο Σίμονς με τρίποντο, έξι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, διαμόρφωσε το τελικό 74-73. Ο Αρης είχε μία τελευταία ευκαιρία, αλλά ο Ντέιβις έκλεψε τη μπάλα και «σφράγισε» τη νίκη γοήτρου των «μελανόλευκων».

Τα δεκάλεπτα: 10-9, 29-29, 53-46, 74-73

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ
Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι