Άρης-Λάρισα 82-70: Κέρδισε και επιστρέφει στα playoffs ο «Αυτοκράτορας»

Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στο «Aλεξάνδρειο» υπέταξε τη Λάρισα και κέρδισε το εισιτήριο για τα playoffs μετά από πέντε χρόνια

Ο Άρης επικράτησε της Λάρισας με 82-70  και με κορυφαίους τους Κάουαν (20π) και Τζούστον (19π.), πήρε τους πολυπόθητους βαθμούς και επιστρέφει στα play offs μετά από πέντε χρόνια με ρεκόρ 11-12 ενώ η Λάρισα έπεσε στο 10-12 και έχασε έδαφος για την είσοδό της στην οκτάδα.

Για τη Λάρισα ξεχώρισε ο Μούντι με 14 πόντους αλλά και ο Μάριτς με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο «Αυτοκράτορας» έφτασε εύκολα στο 10-4 με τη Λάρισα να υποπέφτει σε λάθη στην επίθεση. Ο Άρης έφτασε και στο 17-8, με τους Χάντσον και Ζάρα να μειώνουν διαρκώς τη διαφορά, για το 17-12. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τα λάθη με τους «κίτρινους» να φτάνουν και πάλι στο +10 (24-14), με τρίποντο του Πουλιανίτη.

Με επιμέρους σκορ 20-21 το ματς ήρθε σε μεγαλύτερη ισορροπία στο 2ο δεκάλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά που έχτισαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τον Άρη να φτάνει να προηγείται και με +14 (44-30), όμως η Λάρισα που είχε την υπεροχή στα ριμπάουντ κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι, με τον Παπαντωνίου να μειώνει σε 44-35.

Στο δεύτερο μισό ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά του και έβαλε ακόμα περισσότερους παίκτες στο επιθετικό παιχνίδι. Η Λάρισα δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει στο ματς, γνώρισε την ήττα και έχασε ένα ματς που θεωρητικά θα μπορούσε να διεκδικήσει.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!