Προμηθέας-ΑΕΚ 85-89: Πήρε το ντέρμπι με νέο σόου Κολόμ!

Παρά τις απουσίες η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια από την Πάτρα επικρατώντας του Προμηθέα (89-85) για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Επανεμφάνιση του Κιθ Λάνγκφροντ στα παρκέ μετά από 342 μέρες απουσίας

Σε ένα ματς με μεγάλη ένταση και όμορφο μπάσκετ στη μάχη για την τετράδα του βαθμολογικού πίνακα η ΑΕΚ κέρδισε στις λεπτομέρειες και πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό στην Πάτρα με 85-89.

Ο Κούρο Σεγκούρα δεν είχε στην διάθεση του τους Φιλιππάκο, Παππά, Ανγκόλα, ενώ ο Λάνγκφορντ για πρώτη φορά έλαβε χρόνο συμμετοχής. Έτσι, η «Ένωση» ανέβηκε στο 11-10. Πρωταγωνιστής ήταν ο Κίνο Κολόμ των 25 πόντων.

Από την άλλη μεριά, ο Προμηθέας έπεσε στο 11-8 και έχασε έδαφος για την τετράδα του πρωταθλήματος, μολονότι έχει τρία λιγότερα παιχνίδια. Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου -ο οποίος αποβλήθηκε- ξεχώρισε ο Κόναρ Φράνκαμπο των 24 πόντων όντας όμως μοιραίος στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο αγώνας

Η «Ένωση» ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση στην Πάτρα με τα μεγάλα καλάθια των Κολόμ και Κουζέλογλου να χτίζουν γρήγορα ένα προβάδισμα με την ύψιστη τιμή της να φτάνει στο +10 στο 9’ (10-20). Γκάντι και Άντρις μείωσαν στους 5 όμως ο Κολόμ διαμόρφωσε το 15-22 στο 10ο λεπτό.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ήταν καλύτερος και με το επιμέρους 25-15 όχι μόνο έσβησε τη διαφορά αλλά πέρασε και μπροστά. Ο Αγραβάνης έκανε καλά τη δουλειά του μέσα στη ρακέτα με τους Άντριτς και Φράνκαμπ να συνειφέρουν στην περιφέρεια με τους Αχαιούς να περνάνε πρώτη φορά μπροστά 2΄πριν το ημίχρονο για το 35-33. Έκτοτε το προβάδισμα παρέμεινε στην ομάδα του Ηλία Ζούρου μέχρι το ημίχρονο για το 40-37 όμως ο Έλληνας τεχνικός είχε αποβληθεί από τη Βάσω Τσαρούχα από το 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην επιστροφή το ντέρμπι καλά κρατούσε... Ο Αγραβάνης αύξησε τη διαφορά στους 6 (43-37), ωστόσο ο Φλιώνης έφερε το παιχνίδι στα ίσα για το 46-46 στο 24’. Οι γηπεδούχοι βγήκαν και πάλι μπροστά με +7, το οποίο όμως τα δυο σερί τρίποντα του Φλιώνη «έσβησαν» για νέα ισοπαλία. Τρίτο ισοφάριση ήρθε στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου με το 62-62 από τα back to back σουτ των Φράνκαμπ και Πετρόπουλου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα τρία σερί τρίποντα της ΑΕΚ την κράτησαν μπροστά στο σκορ όμως οι Αχαιοί είχαν λύσεις και δεν άφηναν τους φιλοξενούμενους (73-74 στο 35’). 40” πριν τη λήξη της αναμέτρησης στο «Δ. Τόφαλος» οι σκληρές άμυνες εκατέρωθεν οδήγησαν το ματς στη γραμμή της φιλανθρωπίας για το 80-84. Ο Κολόμ έριξε «βόμβα» για το 80-85 με τον Φράνκαμπ να απαντά για το 82-85 10” πριν το τελος. Ο Ισπανός γκαρντ της «Ένωσης» με 2/2 εύστοχες βολές έκανε το 82-87 αλλά ο Φράνκαμπ και πάλι με νέο τρίποντο έγραψε το 85-87 με 5” να απομένουν. Ο ίδιος μοιραίος στην τελευταία επίθεση με αντιαθλητικό στον Φλιώνη που πέτυχε το 85-89 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 62-62, 85-89