ΑΕΚ-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 69-83: Αρχίζει να ρολάρει και περιμένει τον Ολυμπιακό (photos+video)

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, αλλά με κλειστό rotation και πολυφωνία στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια και θα διεκδικήσει το πλεονέκτημα στα πλέι οφ κόντρα στον Ολυμπιακό στις 11 Απριλίου.

Ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης και πριν από το καθοριστικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα (με δύο εκτός έδρας αγώνες με Άλμπα και Φενέρ να μεσολαβούν) ήθελε να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και κόντρα στην ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια. Όπως και έκανε, επικρατώντας εύκολα χωρίς να φουλάρει τις μηχανές με 83-69.

Ο Δημήτρης Πρίφτης δεν άνοιξε το rotation, θέλοντας να διασφαλίσει πως δεν θα υπάρξουν κίνδυνοι για τη νίκη, αλλά και να δοκιμάσει κάποια πράγματα ενόψει του αγώνα του ΟΑΚΑ με τους «ερυθρόλευκους». Οι «πράσινοι» ωστόσο έπαιξαν όσο χρειαζόταν και έχοντας πέντε παίκτες να σκοράρουν με διψήφια νούμερα, συνέχισαν το εντυπωσιακό τους σερί.

Κορυφαίος των πράσινων ήταν ο Χάουαρντ Σαντ Ρος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και κανένα λάθος, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης βρέθηκε ξανά στα όρια του double double με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από 11 πόντους είχαν και οι Παπαπέτρου και Νέντοβιτς, ενώ 10 πέτυχε ο Ντάριλ Μέικον, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Από την ΑΕΚ εξαιρετικός ήταν ο Ίαν Χάμερ με 23 πόντους, ενώ ο Κολόμ είχε 6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά και 3 κλεψίματα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα με καλάθια των Παπαπέτρου και Νέντοβιτς (0-5) και δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ. Η ΑΕΚ βρήκε αρχικά λύσεις με τον Ράουτινς από μακριά και τους Χάμερ και Μαυροειδή μέσα από το καλάθι για να βρεθεί κοντά στο σκορ. Μάλιστα, με ένα μικρό σερί (9-2) ισοφάρισε 17-17, με τον Οκάρο Ουάιτ να διαμορφώνει το 17-20 του πρώτου δεκαλέπτου με καλάθι και φάουλ.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την έντασή του στην άμυνα και βρήκε περισσότερες λύσεις επιθετικά, αρχικά με τον Παπαγιάννη και εν συνεχεία χτυπώντας από την περιφέρεια με καλή κυκλοφορία στις παγίδες που έστησαν χαμηλά στο post οι γηπεδούχοι. Με σερί τρίποντα από Σαντ Ρος, Νέντοβιτς και Ουάιτ βρέθηκαν μέχρι και το +17 (28-45), με τον πρώην «πράσινο», Άντι Ράουτινς να διαμορφώνει το 31-45 του ημιχρόνου με το τρίτο του εύστοχο τρίποντο.

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός είχε τις προϋποθέσεις να καθαρίσει το παιχνίδι, όταν βρέθηκε ξανά στο μέγιστο +17 (38-55) στο 24’, με ένα σερί 0-7 με εκφραστές τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη αλλά δεν το έκανε. Κι αυτό γιατί στο υπόλοιπο της περιόδου δεν βρήκε λύσεις επιθετικά. Η ΑΕΚ τον κράτησε χαμηλά και με ένα επιμέρους 17-17 στο δεκάλεπτο, παρέμεινε σε απόσταση που δεν ήταν απαγορευτική για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Και φυσικά το έκανε στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου… Με τον Χάμερ να πετυχαίνει σε ένα 5λεπτο 9 πόντους και τον Ράουτινς να ευστοχεί σε ένα ακόμα τρίποντο, τη στιγμή που οι πράσινοι κόλλησαν επιθετικά, έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να μειώσει μετά από πολύ ώρα σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά (60-68) στο 35’. Δύο βολές του Κασελάκη και 4 σερί πόντοι του Μέικον, σε συνδυασμό με τρεις καλές άμυνες, έδωσαν ανάσα στον Παναθηναϊκό (60-74), ο οποίος έφτασε τελικά σχετικά εύκολα στη νίκη με .

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-45, 48-62, 69-83