Άρης-Προμηθέας 76-73: «Αυτοκράτορας» στη Θεσσαλονίκη με σόου Πουλιανίτη (photos+video)

Mεγάλη νίκη για τον Άρη στη Θεσσαλονίκη στην εμφάνιση καριέρας του Στέλιου Πουλιανίτη κόντρα στον Προμηθέα Πατρών

Στη Θεσσαλονίκη έκλεισε η αυλαία της δεύτερης ημέρας της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League με την αναμέτρηση του Άρη με τον Προμηθέα.

Παρά την απουσία του ηγέτη της ομάδας της Θεσσαλονίκης, Ολιβιέ Χάνλαν ο Άρης με μία μαγική εμφάνιση του Στέλιου Πουλιανίτη στο βράδυ καριέρας του(25 πόντοι, 3/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα) επιβλήθηκε 76-73 φτάνοντας τις οκτώ νίκες στο πρωτάθλημα (8-10). Στους 15 πόντους σταμάτησε ο επίσης εξαιρετικός Άντονι Κάουαν, ενώ από 10 είχαν οι Νετζήπογλου και Τζούστον.

Για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, ο Τρέβις Σίμσον είχε 19 πόντους, ενώ 13 είχε ο Έλληνας φόργουορντ, Δημήτρης Αγραβάνης, 10 είχαν εξίσου οι Ρέι και Γκραντ.

Ο Προμηθέας υποχώρησε στο 10-5 και την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας

Πόντο-πόντο ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στο «Αλεξάνδρειο» με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια με τέσσερις ισοπαλίες μέχρι το 10ο λεπτό για το 18-17 υπέρ του γηπεδούχου Άρη.

Το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου δεν ήταν πολύ διαφορετικό. Ο Άρης έχτισε μια διαφορά 5 πόντων με τον Κάουαν να κάνει το 26-21 στο 13’. Αγραβάνης και Χαντ έβαλαν «μπροστά» τις μηχανές της επίθεσης του Προμηθέα για το 28-28 στα μισά της 2ης περιόδου, για να εκτοξευτεί η διαφορά στο +9 για τους παίκτες του Ηλία Ζούρου, όταν ο Γιάννης Καστρίτης και ο πάγκος των γηπεδούχων δέχθηκαν τεχνικές ποινές (28-37). Ωστόσο, ο Στέλιος Πουλιανίτης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 8 προσωπικούς πόντους και 1 τάπα για να φέρει τη διαφορά στον πόντο(38-37 στο 19’). Ο Ρέι ευστόχησε από μέση απόσταση για το 38-39 του ημιχρόνου και με τον Άρη να έχει το μομέντουμ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Μπαίνοντας στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς πέρασαν μπροστά (43-41 στο 22’) αλλά οι Αχαιοί έφεραν και πάλι σε ισορροπία το παιχνίδι (43-43 στο 23’ και 46-46 στο 25’). Ο Ρέι με 2/2 τρίποντα έδωσε τον έλεγχο του αγώνα στους Πατρινούς (46-52) Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, για το 51-56 στο 30ο λεπτό.

Με ένα γρήγορο 11-0 ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ έχοντας βάλει πλώρη για την ανατροπή (62-56 στο 33’). Το... πάρτι του Πουλιανίτη(5/5 τρίποντα, 25 πόντους χωρίς λάθος) συνεχίστηκε φέρνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στους 12 για το 70-58 με 3:26΄στο ρολόι.

Αξίζει να σημειωθεί πως τραυματίστηκε ο Κέντρικ Ρέι για τον Προμηθέα και πέρασε υποβασταζόμενος στον πάγκο, ενώ ο Γιάννης Καστρίτης δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή και αποβλήθηκε. Οι Αχαιοί δεν το έβαλαν κάτω και με το κρίσιμο σουτ του Ρογκαβόπουλου μείωσαν στους 3 (70-67 στο 39’), ο Τζούστον ευστόχησε με το λέι-απ αλλά οι Σίμσον και Άντριτς με νέα τρίποντα έκαναν το 74-73 με μόλις 14” στο ρολόι. Ο Πουλιανίτης ευστόχησε σε νέο ζευγάρι βολών (76-73). Ο Σίμσον αστόχησε στο τελευταίο σουτ και κάπως έτσι ο Άρης σφράγισε την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-39, 51-56, 76-73