Κολοσσός Ρόδου-ΑΕΚ 62-65: Πολύτιμο διπλό στο «θρίλερ» της Ρόδου - Ιδανικό ντεμπούτο για Σεγκούρα

Μεγάλη νίκη για την «Ένωση» στο ντεμπούτο του Κούρο Σεγκούρα στη Ρόδο και το τελικό 65-62

Το «αίμα της πίσω» πήρε η ΑΕΚ για την ήττα στα Λιόσια επικρατώντας με 62-65 σε ένα ματς με καρδιοχτύπι μέχρι το τελευταίο λεπτό στη Ρόδο.

Η «Ένωση» ανέβηκε στο 9-9 «πιάνοντας» και τον Κολοσσό έχοντας τη διαφορά με το μέρος της. Στο 10-7 η ομάδα του Ηλία Καντζούρη. Κορυφαίος σκόρερ για τη «Βασίλισσα» ο Άντονι Ράουτινς με 14 πόντους, ενώ 10 είχε ο Φιλιππάκος και 9 ο Χάμερ.

Απο την άλλη, οι 20 πόντοι του Κένι Ουίλιαμς δεν στάθηκαν αρκετοί για τη νίκη του Κολοσσού, 15 πόντους είχε ο Φλόιντ και 14 ο Μίλερ.

Ο αγώνας

Σε ένα ματς που η ΑΕΚ ήθελε τη ρεβάνς κόντρα στον Κολοσσό, καθώς είχε επικρατήσει και στα Άνω Λιόσια, οι δυο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παρκέ με τους Ροδίτες να κάνουν καλύτερο ξεκίνημα για το 11-5 με τον Κένι Ουίλιαμς να έχει αναλάβει προσωπικά την επίθεση της ομάδας του (7 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο). Φιλιππάκος και Ράουτινς με μεγάλα καλάθια μείωσαν τη διαφορά για να πάρουν μάλιστα και το προβάδισμα και το 13-16 στο 10ο λεπτό, όταν οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η «Ένωση» αγνόησε τα τρίποντα και έδωσε την ευκαιρία στη γηπεδούχο ομάδα να πάρει τα ηνία του ματς. Με 3/3 τρίποντα διά χειρός Φλόνιντ (1/1) και Ουίλιαμς(3/5) και ένα επιμέρους σκορ 14-1 το μικρό προβάδισμα της ομάδας του Κούρο Σεγκούρα των 10 λαθών εξανεμίστηκε με τον Κολοσσό να φτάνει στο +5 3’ πριν το ημίχρονο (30-25.) Ωστόσο, το τρίλεπτο ήταν αρκετό για να ανακάμψει η ΑΕΚ με το λέι-απ του Κολόμ να φέρνει το ματς στον πόντο (32-31 στο 20ο λεπτό).

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η «Ένωση» ανέπτυξε βραχύ προβάδισμα, όχι όμως για πολύ, αφού ο Ξανθόπουλος έφερε τη διαφορά στον πόντο (41-42), ενώ η βολή του Μίλερ έφερε την απόλυτη ισορροπία και το 42 όλα στο 27’. Ο Ράουτινς ευστόχησε για τρεις αλλά ο Κολοσσός και πάλι πήγε το ματς στα ίσα για το 45-45 στο 30ο λεπτό.

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό στη Ρόδο. Τα πρώτα 7 λεπτά της περιόδου κύλησαν... μία σου και μία μου με την ΑΕΚ να έχει ισχνή διαφορά ενός καλαθιού. Με δυο τρίποντες «βόμβες» των Ουίλαιμς και Φλόιντ ο Κολοσσός έκανε την 9η ανατροπή στο ματς για το 61-57 1:40’ πριν το φινάλε. Ο Χάμερ απάντησε με νέο σουτ έξω από τα 6,75μ για το 61-60 αλλά στη συνέχεια έστειλε τον Μίλερ στη γραμμή που έχασε την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά (62-60 με 1΄στο ρολόι).

Ο Φλίωνης με τη σειρά του πήγε στη γραμμή της φιλάνθρωπίας για το 62-62 στο «θρίλερ» της Ρόδου, ενώ ο πρωταγωνιστής των τελευταίων λεπτών Χάμερ «έγραψε» το 62-64 με 14,5” για το φινάλε. Μοιραίος ο Ουίλιαμς έχασε την κατοχή από τα χέρια του Ανδρέα Πετρόπουλου και τον έστειλε στις βολές για το τελικό 65-62.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-31, 45-45, 62-65