Περιστέρι-ΠΑΟΚ 68-67: Νίκη «θρίλερ» με οδηγό τον Μωραΐτη (photos+video)

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε με πείσμα, στο τέλος όμως ο Δημήτρης Μωραΐτης έβαλε την βολή για το 68-67 και έδωσε στο Περιστέρι μεγάλη νίκη για την 18η αγωνιστική

Το Περιστέρι έπαιξε με τη φωτιά κόντρα στον «Δικέφαλο», είδε να επιστρέφει στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά με τον Δημήτρη Μωραΐτη οδηγό πανηγύρισε την 8η νίκη του για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

MVP της αναμέτρησης, όπως ήταν φυσικό, ο νεαρός σούτινγκ γκαρντ που ευστόχησε στη βολή της νίκης και είχε ακόμη 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 30' στο παρκέ. Σαλούστρος και Χρηστίδης ήταν άξιοι συμπαραστάτες με 10 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Για τον ΠΑΟΚ οι Γκριν και Τζόουνς μέτρησαν από 15 πόντους, ενώ ο Λοβ είχε 12π..

Ο αγώνας

Το Περιστέρι με δυο μεγάλα σουτ των Χρυσικόπουλου και Γκρέι πήρε μια πενιχρή διαφορά 6 πόντων για το 8-2 στο 7,30’. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έτρεξε γρήγορα ένα σερί 9-0 και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα προς το τέλος της περιόδου (10-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους σερί 6-0 ροκάνισαν τη διαφορά και πέρασαν μπροστά για να «παγιδεύσουν» τον «Δικέφαλο» σε άμυνα και επίθεση. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς με τον Σαλούστρο πρωταγωνιστή κατάφεραν να προπορευτούν μέχρι και με 14 πόντους στο τελευταίο λεπτό πριν το ημίχρονο, για να πάνε στα αποδυτήρια με ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 11 πόντων (41-30).

Στην επανάληψη ο ΝτιΛίο μείωσε στους 8 με σουτ για τρεις (41-33) για να ακολουθήσουν τέσσερα σερί τρίποντα, δυο για κάθε αντίπαλο. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά, ωστόσο το Περιστέρι κατάφερε να διατηρήσει διψήφιο προβάδισμα για το 30ο λεπτό με σκορ 57-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ανέβασε στροφές και με τα καλάθια των Γιάνκοβιτς και Τζόουνς έφεραν τη μεταξύ τους απόσταση στους 5 πόντους (57-52). Το σερί του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε με το Περιστέρι να έχει «παγώσει», για να πάρει μάλιστα και το προβάδισμα τεσσάρων πόντων (57-61 στο 5’). Ο Μωραΐτης μείωσε στους δυο αλλά το καλάθι του Λοβ και το εύστοχο ζευγάρι βολών έφερε για πρώτη φορά στο +6 τον «Δικέφαλο» (59-65).

Το ματς έγινε ροντέο όταν 1:40’ πριν το φινάλε ο Γκρέι με ένα κομβικό σουτ τριών πόντων έφερε το ματς σε απόσταση ενός καλαθιού (63-65). Ο Μωραΐτης ευστόχησε σε νέο ζευγάρι βολών και το παιχνίδι ήρθε σε απόλυτη ισορροπία (65-65) με τον Γκριν να απαντά με ένα λέι-απ 75” πριν τη λήξη για το 65-67, ο Μωραΐτης απάντησε εκ νέου για δεύτερη ισοπαλία στους 67 πόντους, κερδίζοντας μάλιστα και βολές με 2” στο χρονόμετρο (68-67).  Και κάπως έτσι, το Περιστέρι πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στην έδρα του με φόντο τα playoffs του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 41-30, 57-47, 68-67

Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς
Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)