Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Περιστέρι 75-57: Πάει στο ΣΕΦ «ζεστός» και πάνω απ' όλα σοβαρός (video+photos)

Ο Παναθηναϊκός διαχειρίστηκε εξαιρετικά τις πολλές απουσίες κόντρα στο Περιστέρι, μετέτρεψε το ματς σε περίπατο και ευελπιστεί σε επιστροφές ενόψει του ντέρμπι της Euroleague με τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός πήρε το μάθημα των εκτός έδρας αγώνων με Λάρισα και Ιωνικό, έπαιξε σοβαρά κόντρα στο Περιστέρι από το πρώτο δευτερόλεπτο και έφτασε στη νίκη με 75-57, που τον διατήρησε στην κορυφή της Basket League, λίγες μέρες πριν πάει στο ΣΕΦ για το ντέρμπι της Euroleague με τον Ολυμπιακό.

Η αλήθεια είναι πως το «τριφύλλι» μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ προετοιμασμένο για ένα ματς-παγίδα. Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν ξανά με 5 απουσίες βασικών παικτών (Γιόβιτς, Παπαπέτρου ανέτοιμοι και οι Καββαδάς, Μαντζούκας και Σαντ Ρος με ίωση) και συμπλήρωσαν 10άδα με τον 16χρονο Αβδάλα και τον Δήμου από την εφηβική ομάδα.

Μέσα σε όλα ο Νεμάνια Νέντοβιτς αγωνίστηκε μόλις 6,5 λεπτά περίπου στο πρώτο μέρος (21 συνολικά), καθώς χρεώθηκε με δύο γρήγορα φάουλ (το δεύτερο ανακάλυψη του Πιτσίλκα).

Ωστόσο, ο Δημήτρης Πρίφτης είχε προετοιμάσει ιδανικά την ομάδα του και με απόλυτη συγκέντρωση (ειδικά στην άμυνα) «έπνιξαν» το Περιστέρι από το πρώτο λεπτό στο πρώτο μέρος και έφτασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, «καθαρίζοντας» από νωρίς ουσιαστικά τη νίκη.

Δίνοντας μάλιστα την ευκαιρία στον Έλληνα προπονητή να ρίξει από το πρώτο δεκάλεπτο στη μάχη τον Νεοκλή Αβδάλα (κάτι που βέβαια φάνηκε να είναι προγραμματισμένο), αλλά και τον 18χρονο Εμμανουήλ Δήμου, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα του Παναθηναϊκού.

Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Οκάρο Ουάιτ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ στα θετικά και η επιστροφή του Ντάριλ Μέικον στις καλές εμφανίσεις (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Η εξέλιξη του αγώνα

Το τριφύλλι πάτησε γκάζι από νωρίς και προηγήθηκε με 8-0, χάρη σε δύο τρίποντα του Ουάιτ, που έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του. Μετά το τάιμ άουτ του Τόμιτς οι Περιστεριώτες αντέδρασαν και βρέθηκαν στο -1 (14-13), 3:12 πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Το τάιμ του Πρίφτη ήταν αυτό που χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός για να βγάλει τρομερή ενέργεια στο παρκέ και να εκτοξεύσει τη διαφορά.

Ακολούθησε 8:30 λεπτά όπου το Περιστέρι δεν πέτυχε ούτε ένα καλάθι εντός παιδιάς, με το «πράσινο» σερί να φτάνει το 16-1 (30-14). Το τρίποντο του Πέτεγουεϊ δεν άλλαξε κάτι, καθώς με νέο 9-0 ο Παναθηναϊκός πήγε τη διαφορά στο +22 (39-17), με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-23 και τον Λεωνίδα Κασελάκη να μην βγαίνει από το παρκέ ούτε δευτερόλεπτο σε αυτό το 20λεπτο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός με 4 γρήγορους πόντους έφερε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Το Περιστέρι όμως, που τα είχε... σπάσει έξω από τα 6.75μ. στο πρώτο μέρος έβαλε τρία μαζεμένα τρίποντα και μείωσε στους 11 (49-38),2:52 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τάιμ άουτ του Πρίφτη έκανε ξανά δουλειά, με το τριφύλλι να κλείνει το δεκάλεπτο στο +15 (58-43), με τον Κασελάκη να βγαίνει για πρώτη φορά από το παρκέ μετά από 28:06 σερί λεπτά.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους Χουγκάζ, Αβδάλα και Δήμου να παίρνουν ακόμα περισσότερο χρόνο, με τον δεύτερο να κάνει καλή δουλειά αμυντικά (σε γενικές γραμμές, καθώς δέχτηκε και παρατηρήσεις από τον Πρίφτη), παρότι δεν σκόραρε και πήρε σημαντικές εμπειρίες για το μέλλον.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 40-23, 58-43, 75-57