Άρης-ΑΕΚ 91-73: Την «έπνιξε» στο τέταρτο δεκάλεπτο (videos+photos)

Ο Άρης ήταν καταιγιστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε 91-73 της ΑΕΚ για την Basket League

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν καταιγιστικός και επικράτησε 91-73 της ΑΕΚ. Συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 29-14 και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας της χρονιάς.

Πέντε παίκτες από το σύνολο του Καστρίτη είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Κάουαν να ήταν πρώτος σκόρερ με 21π. Στους 16π. σταμάτησε ο Νετζήπογλου, με τον Τζούστον να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 15π. και 12 ριμπάουντ. Επίσης, οι Χάνλαν και Λόκετ είχαν από 14π. και 13π. αντίστοιχα. Από την «Ένωση», ξεχώρισαν οι Ράουτινς και Παππάς με 18π. και 17π. αντίστοιχα.

Επενδύοντας στην αποτελεσματικότητα της από τα 6.75 (5/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο), με εκτελεστές τους Παππά, Φλιώνη, Ράουτινς , η ΑΕΚ - μετά το αρχικό 7-0 του Αρη- βρέθηκε στο +9 στο 9’ (19-28).

Οι Θεσσαλονικείς «απάντησαν» αποφασιστικά, εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία της ένωσης στο δεύτερο δεκάλεπτο (σ.σ. σκόραρε για πρώτη φορά στο 15’) και με επιμέρους 15-2 πήραν εκ νέου τα ηνία στο σκορ στο 14’(34-30). Ο Νετζήπογλου, ευστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα και ο\ι Χάνλαν, Τζούστον, βάζοντας με άνεση την μπάλα στο καλάθι, αποτέλεσαν τους κινητήριους, σε αυτό το διάστημα, για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη.

Στο 17’ η απόσταση για τους γηπεδούχους «ανέβηκε» στο +9 (42-33), διαφορά που «έπεσε» ελάχιστα πριν φύγουν οι ομάδες για τα αποδυτήρια (44-41), με την ΑΕΚ να βρίσκει λύσεις αμυντικά από τη (διαρκή) ζώνη που εφάρμοσε στο ματς και τους Μαυροειδή, Ράουτινς, Φλιώνη να σκοράρουν.

Η εκτελεστική δεινότητα των Κάουαν, Νετζήπογλου έστειλε τον Αρη ξανά στο +9 στο 21’ (50-41). Απόσταση που ήταν στο ίδιο επίπεδο στο 25’ (56-47) και πήγε στο +17 στο 33’ (76-59), θεμελιώνοντας, ουσιαστικά, τη νίκη για τους Θεσσαλονικείς. Στο 36’ η διαφορά για τους γηπεδούχους έπιασε τη μέγιστη τιμή, το +23 (85-62).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-30, 44-41, 62-59, 91-73.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν Τζ. 21 (4/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ασίστ), Καμάρας (4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 14 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Κώττας 6, Τζούιστον 15 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαβαλές, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης 6 (2/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Πετανίδης, Λόκετ 13 (1), Γεροκώστας.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 5 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φλιώνης 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράουτινς 18 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μαυροειδής 8 (3/5 δίποντα, 2/4 βολές), Χάμερ 10 (5/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρόπουλος 34 (1/4 τρίποντα), Φιλιππάκος 4, Παππάς 17 (1/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Καρλής.