Άρης-Ιωνικός 79-75: Με υπογραφή Κάουαν! (photos+video)

Άρης-ΙωνικόςΈφτασε την έκτη νίκη στην Basket League με επιθετικό ρεσιτάλ του Άντονι Κάουαν

Ο Άρης νίκησε τον Ιωνικό (79-75) για την 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και έκανε τεράστιο βήμα για να μη μπει σε περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή του στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Ο Άντονι Κάουαν ήταν εξαιρετικός και κάλυψε στο έπακρον τις απουσίες των Κέλι και Σιδηροηλία σκοράροντας 23 πόντους με 6 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Ο Ιωνικός είχε σε εξαιρετική μέρα τους Χάμιλτον(23π.) και Κολοβέρο(17π.) όμως η προσπάθεια τους δε στάθηκε αρκετή για την ανατροπή στη Θεσσαλονίκη και υποχρεώθηκαν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και το 3-11.

Ο αγώνας

Με νευρικότητα ξεκίνησαν οι δυο ομάδες στο Nick Gallis Hall με μόλις 2 καλάθια υπέρ του Ιωνικού να έχουν σημειωθεί μέχρι το 5ο λεπτό του αγώνα (4-0).  O Άρης βρήκε καλάθια στη συνέχεια με τον Κάουαν σε πρώτο ρόλο για ισχνό προβάδισμα στο 10ο λεπτό (17-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κάουαν άνοιξε κι άλλο την ψαλίδα της διαφοράς για το 19-11 αλλά οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα έβγαλαν αντίδραση και με ένα σερί 8-0 κατάφερε να προσπεράσει για το 20-21 στο 13ο λεπτό. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια με το τρίποντο του Τζόλου να στέλνει τον Ιωνικό στα αποδυτήρια στο +3 (31-34).

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι με επιθετικό κρεσέντο και μεγάλα καλάθια του Κάουαν κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του ματς(57-45 στο 29’). Ωστόσο, οι 7 πόντοι του Χάμλιτον για τον Ιωνικό μείωσαν τη διαφορά στους 9 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (61-52).

Οι Νικαιώτες ήταν μαχητικοί στο τελευταίο δεκάλεπτα, μάζεψαν γρήγορα το σκορ και στο 32' πέρασαν και μπροστά (62-61) με γκολ-φάουλ του Κολοβέρου που έβαλε άλλο ένα τέτοιο για το νέο προσπέρασμα (72-71 στο 37'). Ένα μικρό, γρήγορο 4-0 του Άρη ισοφάρισε στο 75-75 και το φινάλε μετατράπηκε σε θρίλερ.

Ο Κάουαν έβαλε λέι-απ για το 77-75 στα 53", ο Ιωνικός δεν βρήκε σκορ στην επόμενη επίθεση και ο Τζούστον πέτυχε το +4 στα 12.2". Ο Κολοβέρος αστόχησε σε τρίποντο και ο Άρης πήρε την νίκη σε ένα παιχνίδι με σασπένς μέχρι το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 31-34, 61-52, 79-75