Λάρισα-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 86-90: Ο αφηνιασμένος Νέντοβιτς τον έσωσε από μέγα κάζο (video)

Απαράδεκτος ο Παναθηναϊκός στη Λάρισα, βρέθηκε μέχρι και το -19 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο τρομερός Νεμάνια Νέντοβιτς με 38 πόντους έσωσε τον Δημήτρη Πρίφτη και τους συμπαίκτες του.

Για τρία δεκάλεπτα ο Δημήτρης Πρίφτης και οι παίκτες του είχαν βαλθεί να γράψουν μια μαύρη σελίδα στην ιστορία του Παναθηναϊκού.

Η Λάρισα ήταν η μοναδική ομάδα μέσα στο γήπεδο που είχε όρεξη να παίξει μπάσκετ για περίπου 30 λεπτά και έχοντας απέναντι της παίκτες που δεν έδειχναν ιδιαίτερο ενδιαφέρον βρέθηκε να προηγείται από το ξεκίνημα σχεδόν και να χτίσει μια διαφορά που έφτασε και τους 19 πόντους λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (56-37).

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πάλευε μόνο τους για τρία σχεδόν δεκάλεπτα, αλλά μόλις οι συμπαίκτες του αποφάσισαν να παίξουν άμυνα, ήταν αυτός που τους ξελάσπωσε με 38 πόντους και 8 τρίποντα, δίνοντας τη νίκη με 86-90 στον Παναθηναϊκό

Η εξέλιξη του αγώνα

Με μπροστάρη τον Νεμάνια Νέντοβιτς (8 πόντους με δύο τρίποντα) και βοήθειες από τον Παπαγιάννη (4 πόντους), ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-14 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Ωστόσο, αυτό που ακολούθησε μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ δεν το περίμενε κανείς. Η άμυνα ζώνης της Λάρισας, σε συνδυασμό με την… απουσία των πράσινων από το παρκέ έφερε ένα σερί 19-2 για τους γηπεδούχους μέχρι το τέλος της περιόδου (29-16)!

Ο Πρίφτης έγινε έξαλλος, αλλά η εικόνα δεν άλλαξε και ιδιαίτερα. Με 8/10 τρίποντα και με εξαιρετική άμυνα η Λάρισα προηγήθηκε με 50-37 στο ημίχρονο, με τους πράσινους να μειώνουν μέχρι τους 8 λίγο πριν το τέλος, αλλά να δέχονται νέο σερί στο τελευταίο λεπτό.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια θα περίμενε κανείς ο Παναθηναϊκός να είναι αλλαγμένος, αλλά στα πρώτα δύο λεπτά η Λάρισα ήταν αυτή που έκανε σερί 6-0 και πήγε τη διαφορά στο +19 (56-37). Ο Πρίφτης πήρε νέο τάιμ άουτ και μετά από αυτό ο Παναθηναϊκός άρχισε να παίζει άμυνα. Μείωσε αρχικά στους 10 στο τέλος του δεκαλέπτου (66-56), με τον Νέντοβιτς να συνεχίζει το επιθετικό του σόου. Και στη συνέχεια με Μέικον, Οκάρο, Σαντ Ρος και Παπαγιάννη να… εμφανίζονται σταδιακά στο παρκέ, το τριφύλλι έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη, την οποία σφράγισε με τρίποντη βόμβα από τα 10 μέτρα ο Νέντοβιτς (38 πόντους).