Απόλλων Π. - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 48-90: Βρίσκει ρυθμό με «καυτό» Νέντοβιτς (video+photos)

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαρωτικός στην Πάτρα επικρατώντας 48-90 του Απόλλωνα, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να είναι ο κορυφαίος των «πράσινων».

Το ξέσπασμα που έψαχνε ο Παναθηναϊκός μετά τη βαριά ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ για την Ευρωλίγκα ήρθε στην Πάτρα κόντρα στον Απόλλωνα των προβλημάτων (λόγω κορονοϊού).

Οι «πράσινοι», που κόντρα στη ρωσική ομάδα πριν από λίγες ημέρες έδειξαν να έχουν έλλειψη ρυθμού, εξαιτίας της αποχής από την αγωνιστική δράση για 16 ημέρες, άρχισαν να τον βρίσκουν στο παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική της Basket League, φτάνοντας σε μια επιβλητική νίκη με 90-48.

Ο Δημήτρης Πρίφτης είδε τον Νεμάνια Νέντοβιτς να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο τέλος του 2021 (με παρένθεση το ματς με την ΤΣΣΚΑ) και να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του με 17 πόντους (4/6 τρίποντα) και 5 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Λευτέρης Μποχωρίδης (17 πόντους και 3 ασίστ).

Γενικά, όλοι οι πράσινοι έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και επικεντρώνονται πλέον στην αναμέτρηση της Παρασκευής με την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη, όπου τις επομένες μέρες θα φανεί αν θα έχουν στη διάθεσή τους τον Ντάριλ Μέικον (απουσίασε σήμερα με πρόβλημα στη γάμπα).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Πρίφτης είδε την ομάδα του να ξεκινά με διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι από νωρίς δίνοντας έμφαση στην άμυνα. Δέχθηκε μόλις 2 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά και προηγήθηκε με 2-9, ωστόσο ο Απόλλων αντέδρασε και με άμυνα ζώνης, αλλά και με τρία συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισε (12-12).

Μετά από τάιμ άουτ του Πρίφτη για να δώσει οδηγίες αντιμετώπισης της ζώνης, ο Παναθηναϊκός είχε σερί 0-7 (12-19), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με δικό τους 4-0 μετά από τάιμ άουτ του Βετούλα, ωστόσο στη συνέχεια κατέρρευσαν.

Ο Παναθηναϊκός στα επόμενα 6 λεπτά έπαιξε την άμυνα που πραγματικά μπορεί και με τους Νέντοβιτς, Παπαπέτρου και Μποχωρίδη να δίνουν λύσεις στην επίθεση έκανε σερί 18-0 και στη συνέχεια (28-2) και καθάρισε το ματς, με τον Νεοκλή Αβδάλα να μπαίνει πριν τελειώσει το ημίχρονο στο παρκέ και να ευστοχεί και σε τρίποντο για τη μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου (18-47), το οποίο ολοκληρώθηκε στο 23-47.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά διαδικαστικό και έδωσε την ευκαιρία στον κόουτς Πρίφτη να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και συστήματα.

Τα Δεκάλεπτα: 16-23, 23-47, 37-68, 48-90.