Ηρακλής-Προμηθέας Πατρών 82-95: Διπλό με σούπερ Αγραβάνη (photos&video)

Ηρακλής-Προμηθέας: Ποδαρικό με νίκη έκανε η ομάδα του Ηλία Ζούρου φεύγοντας από το Ιβανώφειο νικήτρια

Στο Ιβανώφειο συνεχίστηκε η δράση για την Stoiximan Basket League και τη 12η αγωνιστική με την αναμέτρηση ανάμεσα στον Ηρακλή και τον Προμηθέα Πατρών.

Ο Προμηθέας  έφυγε με διπλό από τη Θεσσαλονίκη και πανηγύρισε την όγδοη νίκη του στον θεσμό(8-4) με σκορ 82-95.

Ο Ηρακλής «βυθίστηκε» κι άλλο έχοντας πιάσει... πάτο στον βαθμολογικό πίνακα με σκορ 3-9.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 15 είχε ο Γκραντ. Από την άλλη πλευρά, ο Τόνι Ντάγκλας σκόραρε 22 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ αλλά η προσπάθεια του δε στάθηκε αρκετή για να ανατρέψει την ήττα της ομάδας του.

Ο αγώνας

Οι Πατρινοί μπήκαν...ζεστοί στο Ιβανώφειο χτίζοντας εύκολα μια διαφορά 9 πόντων από το ξεκίνημα (9-18 στο 8’). Τα αδέρφια Αγραβάνη παίζοντας ως αντίπαλοι είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο με τον Δημήτρη να σκοράρει τους μισούς πόντους για τον Προμηθέα και τον μικρότερο Γιάννη να μετρά 2 πόντους και 1 ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο «Γηραιός» συγκεντρώθηκε στα τελευταία δυο λεπτά της περιόδου και κατάφερε να μειώσει στους 5 στο 10ο λεπτό(16-21).

Στη συνέχεια, ο Προμηθέας με μια τρίποντη...καταιγίδα και τον νεοαποκτηθέντα Άντριτς κατάφερε να ξεφύγει με το +12. Οι φίλοι των «κυανόλευκων» έμειναν δυσαρεστημένοι από τις αποφάσεις των διαιτητών(Κορομηλάς, Ζαχαρής, Μαλαμάς) κι από τις κερκίδες ακούστηκαν υβριστικά συνθήματα εις βάρος τους... Αποτέλεσμα η προσωρινή διακοπή και εκκένωση του γηπέδου κατ’ εντολή των διαιτητών 1,54΄ πριν το ημίχρονο. Ο Ηρακλής αντέδρασε στο τελευταίο λεπτό «ροκανίζοντας» τη διαφορά στους 3 με τον μπομπέρ Ντάγκλας(41-44).

Οι άμυνες χαλάρωσαν κατά πολύ στο τρίτο δεκάλεπτο με πολλά ελεύθερα καλάθια να μπαίνουν και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ με τους παίκτες του Μέξα να φέρνουν την διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού και τον Προμηθέα να ξεφεύγει για να πάνε στην τελευταία περίοδο με το 62-71.

Τα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι... ξέμειναν από ενέργεια, άφησαν τον Προμηθέα να πάρει μια μεγάλη διαφορά και να πανηγυρίσει μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα με σκορ 82-95.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 41-44, 62-71, 82-95