Άρης-Περιστέρι 87-68: Υπόθεση ενός ημιχρόνου... (photos&video)

Άρης-Περιστέρι: Καθήλωσε το Περιστέρι η ομάδα του Καστρίτη στην 9η αγωνιστική της Basket League

Με έναν απίστευτο Τζέιμς Κέλι ο Άρης διέλυσε το Περιστέρι στο Αλεξάνδρειο με σκορ 87-68 για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και ανέβηκε στο 4-4.

Για την ομάδα του Μανωλόπουλου το δεύτερο ημίχρονο ήταν καταστροφικό και την «έριξε» στο 4-4.

Ο Αμερικανός, Κέλι ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Ακολούθησε στο «πάρτι» του δεύτερου ημιχρόνου ο Ουίλιαμς με 14 πόντους με 4/7 κομβικά τρίποντα.

Για το Περιστέρι ο νεοφερμένος Κόζι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους και 4 ασίστ. 14 είχε ο Μίλερ και 11 ο Πέτεγουεϊ.

Ο αγώνας

Με νευρικά σουτ και από τις δυο πλευρές ξεκίνησε το πρώτο πεντάλεπτο στο «καυτό» Αλεξάνδρειο με τον Τζέιμς Κέλι να σκοράρει όλους τους 7 πρώτους πόντους για την ομάδα του Καστρίτη. Μετά το τάιμ άουτ ο Άρης ανέβασε κι άλλο στροφές και πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων αλλά οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν γρήγορα για την ισοφάριση και το 13-13. Ο Ουίλιαμς ευστόχησε σε τρίποντο, ο Μορέιρα απάντησε με κάρφωμα για το 16-15 αλλά ο Πουλιανίτης βομβάρδισε ξανά για το 19-15 στο 10ο λεπτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι κατάφερε να φέρει το σκορ σε απόσταση ενός πόντου πολλές φορές εξελίσσοντας το παιχνίδι σε πραγματικό ντέρμπι. Δυο λεπτά πριν το ημίχρονο ο Σαλούστρος έκανε το 29-28 αλλά ο Άρης με ένα «ξέσπασμα» και το επιμέρους 5-0 ξέφυγε πάλι για το 34-28. Ο νεοαποκτηθέντας Κόζι αστόχησε σε τρίποντο, όπως και ο Κάουαν για να πάνε στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Άρης ανέβασε στροφές με τον «καυτό» Κέλι και κατάφερε να «χτίσει» ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 11 πόντων μετά το λέι-απ του Λόκετ για το 45-34 στο 25’. Ο Χρυσικόπουλος λίγο αργότερα κατάφερε να μειώσει στο 45-39 αλλά ο Ουίλιαμς με 3/3 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσε «ανάσα» στους γηπεδούχους για το 56-42. Ο επιθετικός πλουραλισμός συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με την ομάδα του Καστρίτη να πηγαίνει στην τελευταία περίοδο στο +19 και το Περιστέρι να μη βρίσκει λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τίποτα δε λειτούργησε για την ομάδα των δυτικών προαστίων αφήνοντας τον Άρη να κάνει κυριολεκτικά πάρτι και να φτάσει τη διαφορά μέχρι και στο +27 για τους γηπεδούχους για το τελικό  87-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-28, 62-43, 87-68

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λόκετ 8 (5 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (1), Γουίλιαμς 14 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα), Κέλι 26 (11/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζούιστον 10 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμάρας, Σιδηροηλίας 4, Πουλιανίτης 8 (2), Πετανίδης 3, Κλόμπουτσαρ (0/5 σουτ), Κώττας (0/3 δίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 5 (1/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6 (2), Κατσίβελης 3 (1), Μπράουν 1 (1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μορέιρα 6 (3/4 δίποντα), Κόζι 17 (0/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα, 2/3 βλές), Σαλούστρος 5 (1), Μίλερ 14 (2).

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 25/38 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 λάθη, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Περιστέρι: 9/16 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 11/16 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 5 επιθετικά), 13 ασίστ, 21 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67