Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Κολοσσός 77-54: Πάτησε γκάζι με... ρεκόρ Αβδάλα (video+photos)

Με τον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα να γίνεται ο νεότερος σκόρερ στη σύγχρονη ιστορία του, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε άνετα του Κολοσσού στο ΟΑΚΑ και ετοιμάζεται για τη μάχη στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα.

Έγραψε ιστορία ο Νεοκλής Αβδάλας, στη νίκη του Παναθηναϊκού με 77-54 επί του Κολοσσού στο κλειστό του ΟΑΚΑ!

Ο 15χρονος άσος των «πράσινων» έγινε ο νεότερος σκόρερ του «τριφυλλιού» στη σύγχρονη ιστορία του, ξεπερνώντας για μία μέρα το ρεκόρ που κατείχε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος από τις 4 Οκτωβρίου του 2012 και ένα ματς Κυπέλλου με τον Πανιώνιο, όπου είχε πετύχει 2 πόντους.

Ο Αβδάλας σκόραρε 5 πόντους με 1/2 δίποντα και 1/2 τρίποντα σε 12' και 25'' και ήταν από τις πολύ ευχάριστες νότες του αγώνα.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν χωρίς ιδιαίτερη όρεξη και ενέργεια στο πρώτο 20λεπτο, αλλά στην επανάληψη... πάτησαν γκάζι και «καθάρισαν» τη νίκη, με τους Λευτέρη Μποχωρίδη (13 π., 7 ρ., 3 κλ.) και Χάουαρντ Σαντ Ρος (13π., 8 ρ., 3 κλ.) να έχουν καθοριστική συμμετοχή με την παρουσία τους σε άμυνα και επίθεση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δημήτρης Πρίφτης έχοντας κενό στη θέση «4» με τις απουσίες των Οκάρο, Έβανς, αλλά και του Παπαπέτρου, ξεκίνησε στην πεντάδα τον Λεωνίδα Κασελάκη, μαζί με τους Πέρι, Μποχωρίδη, Νέντοβιτς και Παπαγιάννη. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν αρκετά χαλαρά το παιχνίδι, χωρίς την απαραίτητη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα μετά το αρχικό 7-5, ο Κολοσσός να προσπεράσει από το 4ο λεπτό και να μείνει μπροστά μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (13-16).

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε κίνηση και κυκλοφορία στην επίθεση, με αποτέλεσμα να είναι πολύ άστοχος (1/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο). Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ανέβασε σταδιακά στροφές και με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε 20-16. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στον πόντο με τον Σλαφτσάκη (22-21), αλλά με νέο σερί 7-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 29-21. Ο Κολοσσός δεν τα παράτησε, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια και να επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του, με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-27, με τον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα να παίρνει για δεύτερη φορά χρόνο συμμετοχής στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Η ομάδα του κόουτς Πρίφτη επέστρεψε από τα αποδυτήρια με την απαιτούμενη σοβαρότητα, μετά και τις σχετικές παρατηρήσεις του Έλληνα προπονητή και φρόντισε να... τελειώσει με συνοπτικές διαδικασίες το ματς απέναντι στον Κολοσσό. Με δύο τρίποντα του Νέντοβιτς οι «πράσινοι» πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (42-30) και παρότι οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο τρίποντα των Ποτ και Ουίλιαμς, τα πράγματα είχαν ήδη δρομολογηθεί. Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 18-2, με τους Σαντ Ρος και Μποχωρίδη να κάνουν τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση (60-38).

Η τέταρτη περίοδος ήταν πλέον διαδικαστική με τον Αβδάλα να παίρνει αρκετό χρόνο από τον Πρίφτη και να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους στην επαγγελματική του καριέρα. Οι «πράσινοι» ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για πρώτη φορά με τον Μέικον στο 32' (64-43) και τη διατήρησαν μέχρι το τέλος σε αυτά τα επίπεδα (77-54).

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54