Λάρισα-Ηρακλής 55-70: Πρώτη νίκη με υπογραφή Ντάγκλας

Λάρισα-Ηρακλής:  Ο «Γήραιος» πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Basket League με τον Τόνι Ντάγκλας να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης

Ο Ηρακλής γύρισε από το -12 της πρώτης περιόδου και έσπασε το ρόδι στη φετινή σεζόν της Stoiximan Basket League, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Λάρισα(70-55).

Με ανεβασμένες στροφές μπήκε η Λάρισα στο ματς που έκανε πολύ εύκολα μέσα σε δέκα λεπτά το 19-7 με τον Θοδωρή Ζάρα από τους γηπεδούχους να μετράει 7 πόντους.

Ο «Γηραιός» ξύπνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στους 3(19-16) με τους Αγραβάνη, Λιντς και Φίλιο να κάνουν όλη τη βρώμικη δουλειά τρέχοντας ένα σερί 8-0. Μάλιστα, ο Ντάγκλας πέτυχε έξι σερί πόντους για τον Ηρακλή(3 εύστοχες βολές και τρίποντο) δίνοντας του το προβάδισμα για το 28-30 του ημιχρόνου, κάνοντας την απόλυτη ανατροπή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε ένα «νεκρό» πεντάλεπτο με πολλά άστοχα σουτ και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Ο Αγραβάνης έβαλε στοπ στη νωθρότητα και ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το 28-33 αλλά οι γηπεδούχοι... κυνήγησαν στο σκορ για να ισοφαρίσουν με το buzzer beater τρίποντο του Γιάν Σπαν(42-42).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια διαφορά δυο πόντων από το καλάθι του Τσαϊρέλη, αλλά ο Ηρακλής με τα μεγάλα καλάθια από τους Ντάγκλας, Αγραβάνη και Κουζέλογλου έχτισε μια διαφορά 12 πόντων(44-56 5’ πριν τη λήξη). Ο πολύπειρος γκαρντ καθοδήγησε τους φιλοξενούμενους μαζί με τον Τζέρι Λιντς στα τελευταία λεπτά, με τον Ηρακλή να φτάνει στην τελική επικράτηση (70-55)

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόνι Ντάγκλας με 22 πόντους (με 5/12 σουτ και 9/9 βολές), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 38'21'' συμμετοχής, με τον Ρέτζι Λιντς να αποτελεί το alter ego του, με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 μπλοκ στα 26'22'', ενώ ο Αγραβάνης συγκέντρωσε διψήφιο αριθμό πόντων με 13 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-7, 28-30, 42-42, 55-70

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Ζαχαρής, Τσιμπούρης

Euroleague: Έως το 2026 στην Αναντολού Εφές ο Μιγιάτοβιτς
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 30 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα
Σοκ στο ελληνικό βόλει: Η Πέννυ Ρόγκα ανακοίνωσε ότι έχει καρκίνο
ΑΕΚ: Πάνω 3.000 επισκέπτες την πρώτη εβδομάδα στο Μουσείο Ιστορίας